Co to jest gładź szpachlowa – co o niej warto wiedzieć?

Co to jest gładź szpachlowa – co o niej warto wiedzieć? Przed laty do wykańczania ścian budynków używało się tynków cementowo-wapiennych. Dziś już się prawie nie korzysta z tego rozwiązania. Aktualnie podczas prac wykończeniowych niezbędne są różnego typu gładzie szpachlowe. Dzięki nim sufity i powierzchnie ścian stają się idealnie równe. 

Co to jest gładź szpachlowa?

Gładź szpachlowa służy zazwyczaj do wykańczania ścian, które są pokryte tynkiem cementowym bądź cementowo-wapiennym. Ponadto jest on szorstki i wygląda mało estetycznie. 

Z kolei tynki gipsowe w teorii nie potrzebują ulepszania przy pomocy gładzi. Jednakże inwestorzy chętnie po nią sięgają. Dlaczego? Ponieważ gładź na tynki gipsowe maskuje drobne niedoskonałości pozostałe po tynkowaniu. Oprócz tego, z podobnych względów, jest używana również na okładzinach zrobionych z płyt gipsowych. Co to jest gładź szpachlowa - co o niej warto wiedzieć?

Nie tylko do wykończania nowych budynków stosowana jest gładź. Używa się także gładzi szpachlowej na zewnątrz, np. przy pracach remontowych. Z jej pomocą szybko i tanio można odnowić stare tynki. Pod warunkiem, że nie są one popękane, zawilgocone, jak i nie straciły styczności z podłożem. 

Jakie rodzaje gładzi szpachlowej można wyróżnić?

    Po pierwsze – gładzie cementowe, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Można ich używać w pomieszczeniach, gdzie panuje duża wilgotność. Nie trzeba szlifować ścian, które są wykańczane tym typem gładzi, dzięki czemu dom nie będzie zapylony. 

    Po drugie – gładzie cementowo-wapienne, dzięki którym można uzyskać niezwykle gładką powierzchnię. Łatwe do urabiania. Mają także dobrą przyczepność do podłoża. Dopuszczalne jest ich zastosowanie w pomieszczeniach o wyższej wilgotności. Wymagają wygładzania na mokro, ale nie muszą być szlifowane. Nie należy ich układać na podłożach gipsowych. Cechuje je większa odporność na porastanie pleśniami, w porównaniu do innych gładzi. 

    Po trzecie – gładzie gipsowe. Producenci gładzi gipsowych wytwarzają je z gipsu naturalnego lub syntetycznego. Te pierwsze są bielsze, a także dłużej wiążą. Z kolei te drugie, z gipsu syntetycznego, odznaczają się większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. W pomieszczeniach, gdzie występuje podwyższona wilgotność (pralnie, suszarnie), lepiej nie układać gładzi gipsowych. Mogą pękać oraz odspajać się od podłoża ze względu na swoją chłonność. Ponadto gips przyczynia się do korozji stali. Dlatego też elementy stalowe powinny być zabezpieczone przed rdzewieniem. Drugim wyjściem jest odizolowane ich od gładzi. Producent gipsów szpachlowych oferuje m.in. gotową gładź gipsową oraz gładź gipsową sypką. 

    Po czwarte – gładzie polimerowe. Występujące w formie suchych mieszanek do rozrobienia z wodą. Dostępne są też gotowe do bezpośredniego nakładania, zapakowane w plastikowe wiaderka. Wyróżnia je duża elastyczność. Warte zastosowania na trudnych podłożach. Chodzi tu o m.in. o ściany ulegające niewielkim ruchom konstrukcyjnym. Ponadto są odporne na wilgoć. Wymagają szlifowania, więc pylenia nie można uniknąć. 

Gotowe gładzie gipsowe  i masy szpachlowe do ścian

Gładź gipsowa oraz masa szpachlowa to dwa, różne produkty. Gładź służy do dekoracyjnego wygładzania sufitów oraz ścian. Jeżeli chodzi o masę szpachlową – jest ona warstwą wyrównującą. Może nawet prostować ścianę.

Gładź gipsowa, jak wyżej napisano, odpowiada za dekoracyjne wykończenie. Wyrównuje chropowate powierzchnie innych tynków. Najczęściej – cementowych bądź cementowo-wapiennych. A także przygotowuje je do malowania. Może być również ostateczną powłokę ściany. Jednakże tynk musi być równy. Inaczej gładź, choć najczęściej kładziona jest w dwóch warstwach, jest niestety dość cienka. Kiedy zewnętrzna warstwa  wyschnie i stwardnieje należy ją przeszlifować. Pomocny przy tym będzie drobnoziarnisty papier ściernym bądź specjalna siateczka ścierna. 

Masa szpachlowa to przeważnie sucha mieszanka gipsowa, którą trzeba rozrobić z wodą. Dostępne są również w formie gotowych past. Masa szpachlowa:

    Naprawia pęknięcia i rysy;

    Wygładza powierzchnie przed malowaniem, nakładaniem tynków strukturalnych, cienkowarstwowych mas dekoracyjnych oraz przed tapetowaniem;

    Wypełnia ubytki. 

Ponadto używa się jej do:

    Korygowania znacznych nierówności, 

    Osadzania narożników, 

    Spoinowania płyt g-k, 

    Szpachlowania ścian,

    Wykonywania sztukaterii, 

    Wypełniania ubytków w tynkach wewnątrz pomieszczeń.

Właściwości takie, jak: wytrzymałość oraz możliwość nakładania jednorazowo stosunkowo grubej warstwy, decydują o wykorzystaniu masy szpachlowej. Cechy te pozwalają wykonać większość prac podczas jednego cyklu roboczego. Co skraca czas, a co ważniejsze – koszty.

Jakie narzędzia przydadzą się do uzupełnienia ubytków, pęknięć oraz rys?

Trzeba wiedzieć, że przed położeniem gładzi, koniecznością jest wyrównanie ubytków, rys czy pęknięć. Do gruntowania i gipsownia ścian niezbędne są pewne materiały i narzędzia, które można nabyć w sklepie z chemią budowlaną. Mowa tu o:

    Gipsie budowlanym do większych ubytków, 

    Gipsach szpachlowych, 

    Klejach gipsowych, 

    Narożnikach aluminiowych, 

    Nożycach do blachy, 

    Pacy do szpachlowania, 

    Siatce na pęknięcia, 

    Szpachelce do skrobania oraz szpachlowania, 

    Środku gruntujący, który przygotuje podłoże.