Co warto wiedzieć o domach szkieletowych – czy naprawdę są takie wyjątkowe? Gdy poszukuje się domów budowanych z drewna, aby chociażby obejrzeć projekty, to na pewno w oczy rzuca się coś takiego, jak domy szkieletowe. Są one w naszym kraju coraz popularniejsze i stwarzają naprawdę dużą konkurencję dla tradycyjnej formy budowy domów.
Skąd się wzięły domy szkieletowe
Jak większość nowych rzeczy, również moda na te budowle pojawiła się w naszym kraju, ponieważ przyszła z zachodu, a głównie ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. To właśnie tam w większości, domy są budowane w technologii szkieletowej. Jest to dość popularna metoda, ponieważ zapewnia szybkość budowy i przede wszystkim późniejsze oszczędności. Choć domy szkieletowe w Polsce pojawiły się już lata temu, to dopiero teraz zyskują coraz większą popularność. Jeszcze jakiś czas temu baliśmy się takich, można by powiedzieć, alternatywnych rozwiązań, jednak stajemy się na nie coraz bardziej otwarci, ponieważ widać coraz więcej zalet budowy w technologii szkieletowej.
W głównej mierze można znaleźć domy szkieletowe letniskowe, lecz czasem wystarczy tylko dopłacić, aby dom był przygotowany do mieszkania przez cały rok. Domy takie są dostępne w różnych opcjach, o różnym stylu i wielkości. Wykorzystywania drewna w budowie daje naprawdę wiele możliwości, a gdy zajmie się tym dobra firma, to taki dom naprawdę długo postoi.
Jak są budowane domy szkieletowe?
Proces budowy może być naprawdę różny. Wszystko zależy od tego, jaka firma podejmie się zlecenia. Domy szkieletowe mogą być zarówno wykonywane na placu budowy, jak i też w specjalnych halach, aby potem, tylko przewieźć gotowe części do zmontowania na miejscu. Jeśli ktoś zdecyduje się na drugą opcję, to firma składa poszczególne elementy wewnątrz hali produkcyjnej i to tam dochodzi do najważniejszych działań. Natomiast gotowy projekt jest przewożony ciężarówką na działkę budowlaną klienta, gdzie już powinien być przygotowany fundament i w ciągu jednego, maksymalnie dwóch dni, cały dom jest składany. Może wydawać się to dziwne, gdyż przy dobrych wiatrach, zakończyć projekt budowy można już w ciągu miesiąca i po tym czasie można kontynuować urządzanie wnętrza na miejscu, jednak technologia daje nam tyle możliwości, że za granicą jest to całkowicie normalne rozwiązanie. Jeśli ktoś nie wybierze budowy przez firmę w hali produkcyjnej, to cały proces w podobny sposób przebiega po prostu na działce budowlanej.
Jak ogrzewa się taki dom szkieletowy?
Wiele wątpliwości zapewne sprawia ogrzewanie takiego domu. Skoro dom szkieletowy ma ściany cieńsze, niż dom murowany, a do tego przecież jest to drewno, to osoby nieznający tej technologii zapewne myślą, że ciężko jest ogrzać taki dom. Na szczęście tak nie jest. Gdy przebiega budowa, to przestrzeniach między słupkami, jest układana wełna mineralna, czy też są wykorzystywane specjalne środki, na przykład natryskowe.
Jest to ocieplenie, które w porównaniu do domów murowanych, zastępuje styropian. W domach szkieletowych styropian nie jest polecany, gdyż jest bardzo sztywny i nie przylega do ewentualnych nierówności, a także może istnieć obawa, że między drewnem a styropianem będzie się zbierać wilgoć, która może obniżać jakość drewna. Prócz takiego ocieplenia stosuje się także specjalne folie wiatroizolacyjne i paroizolacyjne. Tyle wystarczy, by w domu zachodziła odpowiednia wymiana ciepła i zimą możliwe było łatwe ogrzanie go, za to latem nie było problemu z przegrzaniem.
W domu szkieletowym oczywiście stosuje się również piece, czy też ogrzewanie gazowe i tak dalej. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o metodę ogrzewania. Jedyny warunek, jaki należy spełnić, to dobre przygotowanie budynku do metody ogrzewania. Dlatego, jeśli ktoś wie, że będzie mieć piec, to w planach budowy powinien przewidzieć komin i tak dalej.
Czy budowa takiego domu jest droga?
Domy szkieletowe mają różne ceny, wszystko zależy od wykorzystanych materiałów. Oczywiste jest, że w przypadku użycia lepszej jakości materiałów, budowa będzie droższa, lecz dzięki temu wszystko będzie wytrzymalsze. Zazwyczaj mówi się o tym, że budowa domy szkieletowego w porównaniu do domu murowanego, jest podobna w cenie, czy też wyjątkowo może być do 5% droższa. Niestety cena wynika z tego, że jest to rzadko spotykane rozwiązanie i nadal jest zbyt mało klientów i firm konkurencyjnych, co pozwoliłoby na obniżenie ceny.
Jednak warto dopłacić te kilka procent, ponieważ taki dom jest ekologiczny i energooszczędny, co pozwoli oszczędzić w przyszłości. W Internecie można spotkać wiele domów szkieletowych letniskowych, które wręcz zaskakują ceną za budowę, jednak warto sprawdzić, z jakiego materiału są one wykonane, ponieważ nie każde drewno jest tak samo wytrzymałe i za niską ceną może iść niska jakość.
Dom szkieletowy to rozwiązanie, nad którym warto czasem pomyśleć. W związku z tym, że jest raczej mało popularne, to na pewno taki dom będzie wyróżniać się wśród innych. Jeśli więc komuś zależy na wyjątkowym domu, to dom szkieletowy będzie idealny.