Do kiedy powinna być podana witamina K dla niemowląt? Aktualnie zastanawiasz się nad tym tematem? Po co witamina K jest w ogóle podawana noworodkom? W jakim terminie należy wykonać ten ruch? W jakiej formie jest zaś zasadniczo podawana witamina K? O tym można przeczytać w poniższym poradniku, do czego Cię serdecznie zachęcamy.
W jakim okresie po rozwiązaniu jest podawana witamina K?
Warto dzisiejszy wpis rozpocząć od tego, że witamina K powinna być podawana w odpowiednich warunkach. Wbrew temu, co myślą niektórzy, nie można zdecydować się zatem na szpitale pierwsze z brzegu. Jeśli masz takie możliwości, to warto kooperować jedynie z fachowcami z prawdziwego zdarzenia. Wszak stawka jest bardzo poważna. Chodzi nie tylko o zdrowie kobiety, ale tak samo dziecka. Dlatego warto zdecydować się na profesjonalnego lekarza, jak i fachowy szpital. W momencie podejmowania ostatecznych decyzji zwracaj uwagę między innymi na doświadczenie konkretnej placówki. Nie zaszkodzi przeczytać opinii itp. Wtedy będziesz miała pewność, że podejmowane działania przez fachowców będą słuszne. Eksperci zaś zajmują się między innymi takim zagadnieniem, jak właśnie witamina K. Musi być ona podana stosunkowo szybko. Najlepiej zaraz po urodzeniu. W ciągu maksymalnie sześciu godzin. Takie są właśnie standardy w tej branży i zarazem zalecenia ze strony ekspertów. Dlaczego jednak witamina K musi być podana natychmiast? W okresie do sześciu godzin po tak zwanym rozwiązaniu? To opcja pozwalająca na uzupełnienie niedoborów. Niestety, noworodek ma deficyty tego właśnie składnika. Jego flora bakteryjna nie zawiera jeszcze odpowiednich szczepów itp. Niestety, nie można liczyć na to, że noworodek sam sobie wyprodukuje ten składnik. Generalnie sprawa wygląda tak na tej płaszczyźnie, że te niedobory jeszcze się powiększają z czasem. Dlatego tak istotne jest to, by działania były zaplanowane i we właściwym terminie przeprowadzone. Na szczęście, jeśli zdecydujesz się na pomoc ekspertów, to fachowcy będą pamiętać o tym aspekcie. Dzięki temu stan zdrowia Twojego dziecka powinien być optymalny.
Jaka forma jest odpowiednia?
Sporo zależy też od tego, jak będzie podana witamina K. Wszak wyodrębniamy minimum kilka opcji na tej płaszczyźnie. Najczęściej jednak, i to zdecydowanie, witamina K jest podawana w formie zastrzyków; domięśniowo. Wszak taka forma jest najbardziej skuteczna. Z czego to jednak zasadniczo wynika? Z wielu względów. Pierwsza ważna kwestia jest ogólnie taka, że ten sposób gwarantuje szybkie uporanie się z pierwszymi niedoborami tego składnika. Trzeba zaś wspomnieć, że z czasem te deficyty się jeszcze powiększają, dlatego nie ma sensu zwlekać. Dlatego właśnie jest zalecane, by witamina K była podawana maksymalnie do sześciu godzin po rozwiązaniu. O czym jeszcze nie wolno zapominać? Warto zauważyć, że taka forma sprawia, że eliminowane są niedobory także w kilku kolejnych tygodniach. To zatem o wiele lepsza opcja, niż na przykład podawanie doustne. Z czego ten jednak aspekt wynika? Z kilku względów. Podanie doustne też jest zasadniczo bezpieczne. Pierwsze niedobory szybko są eliminowane. Taka forma ma jednak też pewne mankamenty. Mianowicie chodzi o to, że witaminy K szybko zaczyna brakować w kolejnych tygodniach. Wówczas trzeba często przyjmować następne dawki itp. Jest to kłopotliwe i dla niektórych także dość czasochłonne. Jeśli zaś komuś zależy na tym, by była wybrana najlepsza możliwa opcja, to jest to właśnie takie rozwiązanie zakładające zastosowanie zastrzyków domięśniowych.
Poczytaj więcej o terapiach witaminami i suplementacji:
Przed czym chroni witamina K?
Dobrze byłoby wspomnieć, że rekomendowana dawka (jeśli chodzi o zastrzyki) to 1 mg. Jest ona podawana tylko jeden raz. W ciągu maksymalnie sześciu godzin po rozwiązaniu. W ten sposób dziecko jest efektywnie chronione na przykład przed wystąpieniem takiego schorzenia, jak choroba krwotoczna. Warto zaś wiedzieć, że jest ona wyjątkowo groźna. Może bowiem stanowić zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia małej pociechy. Należy wyjaśnić, że występują trzy rozmaite warianty tej choroby. Jest to postać wczesna. Objawia się ona w pierwszej dobie po narodzinach. Występuje także czasami wariant klasyczny. Pojawia się on zaś w okresie od drugiej do siódmej doby. Mamy także chorobę krwotoczną późną. Występuje tutaj schorzenie, które może się pojawić od drugiego tygodnia do szóstego miesiąca życia noworodka. Dlaczego jednak to schorzenie jest tak groźne? Może bowiem dojść na przykład do krwawienia śródczaszkowego. W wielu sytuacjach atakowane są również narządy zewnętrzne. Chodzi między innymi o płuca. To zaś wszystko prowadzi do tego, że choroba krwotoczna może być zagrożeniem. Tej zaś właśnie sprawy ani przez jeden moment nie można potraktować po macoszemu. Co jeszcze jest w tym momencie ważne? Fakt, że witamina K jest w stanie efektywnie poradzić sobie z tym problemem. Musi być jednak podawana we właściwym terminie. Jeśli została finalnie wybrana opcja doustna, to dawka wynosi 2 mg. W momencie, kiedy dziecko będzie karmione piersią, trzeba stosować odpowiednie składniki jeszcze przez okres trzech miesięcy. Jeśli dziecko będzie karmione mlekiem modyfikowanym, to wówczas wystarczy tylko jedna dawka 2 mg.