Gdzie pozyskać środki unijne

Gdzie pozyskać środki unijne: Unia Europejska wspomaga zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej. Wiele możemy usłyszeć na temat pożyczek na start czy też nieoprocentowanej pożyczce płynnościowej POIR. Niemniej jednak przedsiębiorcy nie do końca wiedzą, gdzie mogą pozyskać środki dla swojej firmy. W jaki sposób zdobyć środki unijne? Odpowiadamy.

Wybór odpowiedniego programu

Środki pochodzące z Unii Europejskiej rząd przyznaje w ramach różnorodnych programów. Chodzi bowiem o to, aby z tych pieniędzy stworzyć nowe miejsca pracy lub działalności, które odpowiadają na potrzeby społeczne. Zwykle konkretną kwotę otrzymuje każde województwo, a następnie powiat lub gmina. Nie jest tajemnicą, że najwięcej środków trafia do biedniejszych rejonów Polski. Jeśli chcemy uzyskać pożyczkę dla firmy na start, to musimy przede wszystkim wybrać odpowiedni program, w ramach którego przyznawane są środki. Z bieżącymi programami możemy zapoznać się na stronie Portalu Funduszy Europejskich. Tam też znajdziemy wszelkie wymogi, jakie muszą spełniać przedsiębiorcy, aby otrzymać pożyczkę unijną na start. Pamiętajmy jednak, że konkretny program unijny musi przyczynić się do realizacji wyznaczonych celów. Dlatego też w każdym przypadku, ubiegając się o pożyczkę, musimy spełniać pewne kryteria. Czasami musimy założyć działalność w konkretnej branży, innym zaś razem zapewnić konkretną liczbę miejsc pracy w określonym czasie. Niektóre pożyczki na start przeznaczone są jedynie dla młodych przedsiębiorców, inne mają aktywizować osoby starsze.

Wniosek w terminie

Gdzie pozyskać środki unijne

W każdej gminie, za nabór wniosków oraz przyznawanie środków, odpowiada konkretna instytucja. Może być to urząd miejski lub urząd pracy. Wszystko zależy przede wszystkim od możliwości kadrowych danej gminy. U organizatora możemy zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami, jakie musimy spełniać, aby móc w ogóle wziąć udział w konkursie. Następnie musimy złożyć wniosek w odpowiednim terminie. W wielu przypadkach konkursy mają charakter ciągły. Oznacza to, że musimy złożyć wniosek w terminie nieprzekraczalnym, jednak nasz projekt nie będzie “rywalizował” z innymi. Pamiętajmy jednak, że każda gmina dysponuje daną ilością środków unijnych. Oznacza to, że jeśli środki te wyczerpią się, gmina zaprzestaje naboru wniosków. Nie możemy więc liczyć na unijne finansowanie. Tutaj działa zasad kto pierwszy, ten lepszy. Co powinien zawierać wniosek o pożyczkę dla przedsiębiorców? Przede wszystkim dobry biznesplan. Musimy jeszcze pamiętać o dołączeniu niezbędnej dokumentacji, na przykład potwierdzającej nasz wiek czy status bezrobotnego. Wszystko zależy od konkretnego programu i jego wymogów. Niemniej jednak jeśli gmina przyznaje środki na przykład tylko osobom niepełnosprawnym, to musimy swoją niepełnosprawność w jakiś sposób potwierdzić. Ile poczekamy na rozpatrzenie wniosku? Tutaj ponownie, wszystko zależy od regulaminu konkretnego programu. Niemniej jednak zwykle organy mają na to aż 3 miesiące. Niestety, nie możemy w żaden sposób przyspieszyć tej procedury.

Zobacz również:

Informacje z BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) również informuje nas, jakiego rodzaju pożyczki unijne możemy w danym czasie otrzymać. Dobrze jest więc być na bieżąco z zamieszczonymi tam informacjami. Niemniej jednak musimy być świadomi, że nie znajdziemy tam konkretnych programów unijnych. Są to raczej oferty, które adresowane są do szerokiego grona zainteresowanych. Dotyczą więc podmiotów, które działają na terenie całego kraju. Pomimo tego strona BGK to kopalnia wiadomości. Przede wszystkim informacje dotyczące danej pożyczki są tam zebrane w jednym miejscu. Dodatkowo możemy od razu dowiedzieć się, do jakiej instytucji powinniśmy złożyć wniosek. Każdy przedsiębiorca, który chce pozyskać środki unijne, powinien zapoznać się ze stroną BGK.

Kto pomoże?

Wielu przedsiębiorców czuje się nieco zagubionych w świecie finansów. Nie do końca wiedzą, gdzie szukać konkretnych informacji oraz jak wypełnić wniosek o przyznanie pożyczki. Tymczasem naprawdę warto się postarać o środki unijne, ponieważ pożyczki mogą mieć charakter bezzwrotny. Jeśli zaś musimy je spłacać, to zwykle są one nieoprocentowane. Przedsiębiorcy, którzy szukają pomocy w sporządzeniu wniosku, często udają się do swojej księgowej. Czy jest to dobre rozwiązanie? Niestety, nie zawsze. Często księgowe nie mają dużej wiedzy na temat pożyczek unijnych. Choć na co dzień zajmują się one finansami, to jednak nie w kontekście środków unijnych. Dlatego też jeśli potrzebujemy pomocy, to udajmy się do specjalistycznej firmy, która oferuje pomoc w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie. Czasami specjalista do spraw funduszy unijnych pracuje również w instytucji, która dysponuje w danej gminie środkami unijnymi. Niemniej jednak nie jest to regułą. Tymczasem pomoc takiej osoby jest nie do przecenienia. Popełniając jakikolwiek błąd we wniosku często skazujemy się na jego odrzucenie. To zaś przekreśla nasze szanse na pozyskanie pieniędzy. Dlatego też skorzystajmy z pomocy fachowca, który będzie wsparciem na każdym etapie wnioskowania o pożyczkę unijną.