Ile utrzymuje się sublimacja? Sublimacja jest to nic innego, jak technika druku, która wykorzystuje w całym procesie zjawisko sublimacji, czyli bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w stan gazowy. W procesie tym są stosowane wyłącznie specjalne tusze, które w swoim składzie mają glicerynę, jak również nanoszony papier sublimacyjny. Należy zaznaczyć, że podczas wykonywania nadruku metodą sublimacji wykorzystywana jest wysoka temperatura, dzięki temu nadruk może w odpowiedni sposób zostać przeniesiony na materiał.
Ile czasu utrzymuje się sublimacja?
Jest to dość częste pytanie, które zadają sobie osoby chcące dokonać sublimacji na swojej odzieży. Przede wszystkim należy powiedzieć, że sublimacja jest procesem trwałym. Oznacza to, że sublimowany wzór nie ulega ścieraniu, ani prószeniu się. Należy również wspomnieć o tym, że sublimowany nadruk druk24.szczecin.pl/oferta/koszulki-i-czapki-z-nadrukiem/ może być prany w dużej częstotliwości i w dalszym ciągu będzie zachowywał swoje walory estetyczne.
Dodatkowo taki nadruk jest odporny na działanie wszelkich niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego śmiało można powiedzieć, że sublimacja będzie utrzymywała się tak długo, jak będzie istniała dana rzecz. Sublimacja sama z siebie nie utraci swoich pierwotnych właściwości. Oznacza to, że trzeba się bardzo postarać, aby z takim sublimowanym nadrukiem coś niepożądanego się stało. Kwestią inną, którą należy poruszyć jest także to, że barwniki wykorzystywane w procesie sublimacji są w pełni bezpieczne zarówno dla skóry człowieka, jak również dla środowiska, gdyż są pochodzenia naturalnego. Nie przyczyniają się zatem do powstawania jakichkolwiek skórnych reakcji alergicznych.
Czym jest druk sublimacyjny?
Drukiem sublimacyjnym jest innowacyjna technologia wykonania, w której pożądany wzór został wykonany za pomocą papieru transferowego. W następnej kolejności za pomocą pras transferowych wzór zostaje umieszczony na materiale, którego włókna zaczynają się otwierać pod wpływem wysokiej temperatury, a w momencie jej obniżania zamykać się, dzięki czemu barwnik zostaje na stałe w materiale, a nie tylko na jego powierzchni, tak jak ma to miejsce w przypadku druku metodą UV. Ze względu na zastosowanie metody wykonania wzoru technologią sublimacyjną, nadruk prezentuje się tak, jakby był częścią materiału.
Należy pamiętać, że najbardziej odpowiednim materiałem w przypadku wykorzystywania metody sublimacji jest wyłącznie poliester. Zastosowanie innego rodzaju materiału spowoduje, że wzór się nie przyjmie. Istotne jest także to, aby był to materiał w kolorze białym, gdyż tylko wtedy będziemy mieli możliwość wykorzystania większej ilości barw. Natomiast, gdy zdecydujemy się na kolorowy materiał poliestrowy to jedyną barwą, jaką będziemy mogli wykorzystać podczas nadruku będzie czerń. Proces przeniesienia projektu wzoru na powierzchnię materiału, daje możliwość idealnego sposobu przeniesienia obrazu.
W dzisiejszych czasach na rynku jest dostępnych wiele specjalnych drukarek żelowych, które posiadają automatyczne oprogramowanie pozwalające na regulowanie intensywności barw we wzorze. Dzięki temu aplikowany wzór staje się jeszcze bardziej zadowalający. Niektóre osoby próbują wykonywać działanie sublimacyjne na bawełnie, aczkolwiek należy pamiętać, że to właśnie poliester jest dedykowany tej metodzie. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie poliester gwarantuje najwyższej jakości trwałość oraz odpowiednią jakość wykonania nadruku sublimacyjnego. Oprócz tego należy pamiętać, że odpowiednio wykonane nadruki powodują, że wzór wydaje się o wiele bardziej wyrazisty i przepełniony występującymi w nim barwami.
Jak uniknąć niespodziewanych sytuacji, jakim jest wilgoć podczas przeprowadzania procesu sublimacji?
Otóż wilgoć należy do jednych z najgroźniejszych czynników podczas przeprowadzania procesu sublimacji, gdy może prowadzić do tego, że nadruk nie będzie w odpowiedni sposób się utrzymywał. Trzeba zaznaczyć, że w przypadku dostania się wilgoci na papier w pierwszej kolejności należy go dokładnie osuszyć albo po prostu całkowicie wymienić i zacząć od początku. By wyeliminować problem nadmiernej wilgoci warto papier przechowywać w takim miejscu, gdzie ona nie występuje. Najlepiej w specjalnym woreczku, który posiada środek do absorbcji wilgoci. Wtedy będziemy mieli pewność, że papier jest w takim stanie przechowywany, w jakim powinien.
Papier, gdy ma styczność z wilgocią natychmiast zaczyna się zwijać, więc można to łatwo zauważyć. Jeżeli będziemy osuszyć zawilgocony papier to powinniśmy w pierwszej kolejności pamiętać o tym, aby umieścić go na kilka sekund do rozgrzanej prasy. W ten sposób będzie on gotowy do zastosowania przy druku sublimacyjnym. Trzeba także pamiętać o tym, że występowanie podwyższonej wilgotności w pomieszczeniu może mieć znaczący wpływ na cały przebieg sublimacji, ponieważ wpływa to destrukcyjnie na cały proces. Warto więc w takim przypadku zastanowić się na zakupem specjalnego urządzenia, jakim jest higrometr. Dzięki niemu będziemy mieli możliwość bieżącego monitorowania poziomu wilgotności w naszym pomieszczeniu.
Druk24 drukarnia Szczecin |
al. Wojska Polskiego 39a |
70-473 Szczecin |
918314747 |
www.druk24.szczecin.pl |
![]() |
![]() |