Ile wydamy za kursy terapii manualnej?

7 lipca 2021 by Brak komentarzy

Szkolenia są podstawą, jeśli planujemy przyszłość w zawodzie fizjoterapeuty. Nieustanny rozwój jest niejako wpisany w zawód rehabilitanta. Pośród wielu fizjokursów specjalistycznych, najczęściej wybieranymi przez studentów medycyny są te powiązane z terapią manualną. Czym ona jest? Ile kosztują kursy z zakresu terapii manualnej? Od czego zależy cena i co dzięki takim kursom zyskujemy? Koniecznie przeczytaj, jeśli rozważasz karierę w profesji lekarskiej związanej z fizjoterapią!

Kursy a przyszłość zawodowa

 Potencjalni rehabilitanci stoją przed poważnym zadaniem. Sucha wiedza wyniesiona ze studiów medycznych nie wystarczy, aby profesjonalnie leczyć schorzenia związane z narządem ruchu. Studenci fizjoterapii powinni, najlepiej w trakcie trwania nauki zdecydować się na kursy fizjoterapeutyczne. Wynika to z dwóch powodów. Pierwszy, ten najbardziej prozaiczny ma związek z jakością własnego warsztatu lekarskiego. Fizjoterapeuta trafi na rozmaitych pacjentów, niejednokrotnie wymagających specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Nie chcąc im zaszkodzić, lepiej potrafić więcej. Drugim powodem jest renoma i kariera. Żaden ze studentów fizjoterapii nie chciałby poprzestać na pracy w szpitalu za 2500 zł na rękę. Wyższe zarobki wymagają wyższych kwalifikacji. W Polsce jest popyt na specjalistów i tylko rozsądne, pragmatyczne podejście do tematu zapewni kandydatowi na rehabilitanta ciekawszą pracę i wyższe zarobki. Jednym z najczęściej wybieranych przez studentów i praktykujących lekarzy szkoleń są te, które uczą technik składających się na terapię manualną. Jak ją rozumieć? Przeczytasz o tym w poniższym paragrafie.

Z czym to się je?

 Czym jest terapia manualna, którą tak chętnie wybierają studenci i lekarze? Odpowiada ona za diagnostykę i leczenie dysfunkcji narządów ruchu. Stosuje się ją w przypadku leczenia pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa, odcinka szyjnego, stawów i wiązadeł. Manualne podejście do pacjenta polega na pracy z nim za pomocą rąk. Uciskając i manipulując odpowiednie części ciała, rehabilitant jest w stanie zmniejszyć ból u osób zgłaszających się po fachową pomoc oraz wyeliminować źródło problemu. Niekiedy terapia manualna wzbogacana jest o uprzednio dostarczane wyniki badań. Kurs terapii manualnej nie jest jednolity. Można ją stosować w pracy z różnymi grupami docelowymi. Stąd też pojawiają się szkolenia terapii manualnej dla sportowców czy bardziej skomplikowane techniki manualne uwzględniające różne szkoły jak np. Maitlanda.

Koszt szkolenia

Przechodzimy powoli do sedna artykułu, a mianowicie do ceny kursu terapii manualnej. Tu pojawia się poważny problem, bo te ceny są naprawdę zróżnicowane i zależą od kilku czynników. Wśród różnych placówek edukacyjnych natkniemy się między innymi na kursy wyceniane na 2000 zł za tydzień nauki i 8000 zł za cały kurs. Ceny jak widać, są naprawdę wysokie i potrafią skonfundować niejednego adepta fizjoterapii. Ceny nie są jednolite i potrafią być dużo niższe. Szukając dla siebie rozmaitych kursów, trafimy również na fizjoszkolenia wyceniane na 650 zł za każdy moduł szkoleniowy. Im bardziej zaawansowany kurs i wyższa renoma szkoleniowców tym cena wyższa. Niestety, ale myśląc o pogłębianiu wiedzy fizjoterapeutycznej, musimy się przygotować na mega wydatki. W przypadku lekarzy nie opłaca się unikać dalszej edukacji. Metody leczenia pacjentów podlegają zmianom, a wiedza na temat anatomii człowieka stale się poszerza.

Zobacz również:

 

Co wpływa na cenę?

Rozstrzał cenowy, o którym wspomnieliśmy w powyższym akapicie, zależy od kilku czynników. Największy wpływ na koszt takiego kursu ma renoma firmy szkoleniowej i reputacja nauczycieli wdrażających adeptów w świat zaawansowanych technik terapeutycznych. W trakcie kursu terapii manualnej możemy mieć do czynienia z zagranicznymi specjalistami w swojej dziedzinie o wyrobionej renomie. Wówczas wycena modułu może poszybować w górę. Kwestią, która oddziałuje na cenę kursu, jest dostępność rozmaitych materiałów szkoleniowych i podejście do grup szkoleniowych. Niektóre szkoły umożliwiają indywidualne podejście do człowieka pragnącego nabyć przydatne umiejętności. Trenerzy jednostkowo podchodzą do człowieka, co wpływa na efekt.

Co zyskujesz dzięki szkoleniom?

 Powiedzmy, że zgłosiliśmy się na kurs terapii manualnej. Co daje nam ten zapis? Jeśli kurs będzie poprowadzony sensownie i nie będziemy się lenić w trakcie sesji, to nabędziemy cenną wiedzę na temat anatomii człowieka. Zyskamy również fachowe, specjalistyczne umiejętności, które wdrożyć będziemy mogli w trakcie praktyki lekarskiej. Mało tego, ukończenie kursu wiąże się z uzyskaniem certyfikatu świadczącego o nabytej wiedzy i doświadczeniu. Bardzo często są to certyfikaty zagraniczne wydawane zarówno w języku angielskim, jak i polskim.

Podsumowując

 Studenci i lekarze, stojąc przed wyborem szkoleń poszerzających ich wiedzę praktyczną, decydują się na kurs terapii manualnej. W trakcie jego trwania uczą się rozmaitych technik manipulacyjno-uciskowych popularnych w świecie fizjoterapii. Ceny kursów manualnych różnią się znacznie od siebie, na co wpływają takie czynniki jak renoma szkół i reputacja trenerów prowadzących zajęcia z adeptami. Przeciętny koszt kursu terapii manualnej waha się od 2000 do 8000 zł za całokształt.