Jak nie zarazić się grzybicą paznokci?

preparaty na grzybicę stóp
preparaty na grzybicę stóp

Jak nie zarazić się grzybicą paznokci? Grzybica paznokci to jeden z najczęściej występujących problemów natury podologicznej, z którym pacjenci zgłaszają się do profesjonalnego gabinetu. Nie tylko znacząco wpływa na estetykę płytki i całej stopy, ale także prowadzi do wyraźnych uszkodzeń paznokcia. Co więcej nieleczona może wiązać się z wieloma poważnymi dla zdrowia konsekwencjami. Jak więc pozbyć się problemu infekcji grzybiczej i przede wszystkim jak nie zarazić się grzybicą paznokci?

Przyczyny grzybicy paznokci

Aby wiedzieć, w jaki sposób unikać zakażenia grzybicą paznokci, należy przede wszystkim poznać najczęstsze przyczyny dolegliwości. Oczywiście, bezpośrednim czynnikiem wywołującym grzybicę paznokci – jak i innych części ciała – jest obecność patogenów grzybiczych. Istnieje jednak co najmniej kilka czynników i bodźców, które dodatkowo potęgują prawdopodobieństwo ich pojawienia się i przyspieszają ich rozwój. 

Jak nie zarazić się grzybicą paznokci?
Jak nie zarazić się grzybicą paznokci?

Na prawdopodobieństwo wystąpienia grzybicy paznokci duży wpływ ma przede wszystkim wysoka wilgotność i temperatura. Są to warunki doskonałe do rozwoju patogenów. To właśnie dlatego na grzybicę narażone są osoby cierpiące na nadmierną potliwość stóp, a także regularnie noszące zbyt małe, źle dopasowane i za ciepłe buty. W tych dwóch przypadkach bowiem w butach oraz wokół stopy wytwarzają się bardzo specyficzne, sprzyjające rozwojowi infekcji grzybiczej warunki. 

Jako że grzybica jest infekcją stosunkowo powszechną, łatwo można zarazić się nią od bliskich, członków rodziny, a także osób postronnych w różnych miejscach publicznych. Od osób znajomych grzybicą można zarazić się chociażby na skutek używania tych samych akcesoriów i przyborów kosmetycznych oraz higienicznych do stóp – pilników, cążków czy nożyczek – ale także ręczników. Również noszenie pożyczonych od osoby zarażonej butów może skutkować pojawieniem się infekcji grzybiczej. Jeśli natomiast chodzi o miejsca publiczne, w których możemy zarazić się grzybicą, są to przede wszystkim baseny i sauny, ale także siłownie i sale ćwiczeń, a ponadto również sklepy obuwnicze. Na zakażenie infekcją grzybiczą narażeni jesteśmy wszędzie tam, gdzie stopy choć przez krótką chwilę mają bezpośredni kontakt z użytkowaną przez wiele innych osób powierzchnią. 

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Warto wiedzieć, w jaki sposób można zarazić się grzybicą paznokci, aby uniknąć tego nieprzyjemnego schorzenia. Dobrze jest również znać jej pierwsze objawy, aby umiejętnie rozpoznać infekcję i możliwie jak najszybciej rozpocząć jej leczenie. 

Pierwszy etap rozwoju infekcji grzybiczej paznokci to delikatna zmiana koloru płytki. Paznokieć przybiera barwę delikatnie żółtawą, a postępujące zmiany rozpoczynają się od jego brzegów, aby następnie kierować się ku środkowej części płytki. Kolejny krok w rozwoju infekcji objawia się zmianą struktury płytki paznokciowej, która staje się grubsza i pofałdowana, a także bardziej krucha i delikatna niż zwykle. Objawy te powinny przykuć uwagę, gdyż świadczą o intensywnym rozwoju patogenów w strukturze płytki. Następny etap to charakterystyczne bruzdy i coraz bardziej wyraźne przebarwienia widoczne na paznokciu. W zaawansowanym stadium zakażenia pojawia się także nieprzyjemny zapach. 

Jak uniknąć zakażenia grzybicą?

ochrona przed grzybicą i bakteriami
ochrona przed grzybicą i bakteriami

W zapobieganiu infekcji grzybiczej najważniejsza jest świadomość i odpowiedzialność. Warto znać wszystkie możliwe zagrożenia, aby być w stanie ich unikać lub im przeciwdziałać. Kluczowe jest w tym wypadku zachowanie należytej higieny i pamiętanie o prawidłowej pielęgnacji stóp. Absolutną podstawą jest codzienne mycie stóp oraz regularne zmienianie skarpet. Po każdym myciu należy starannie wytrzeć stopy, pamiętając również o przestrzeniach między palcami. To właśnie tam najczęściej zbiera się wilgoć i rozwija infekcja. Warto pamiętać także, aby nosić wyłącznie skarpety i obuwie wysokiej jakości, oddychające i dopasowane do temperatury i pory roku.  

Unikajmy również pożyczania cudzych skarpet, butów, ręczników oraz przyborów kosmetycznych do stóp. Ograniczmy chodzenie boso w miejscach takich jak basen czy sauna i pamiętajmy o noszeniu ochronnych klapek. 

Warto pamiętać również o regularnej pielęgnacji stóp i kontrolowaniu ich stanu oraz kondycji. Od czasu do czasu dobrze jest także wybrać się do profesjonalnego gabinetu podologicznego, w którym doświadczony specjalista oceni zdrowie naszych stóp i paznokci, a także, w razie potrzeby, zaleci odpowiednie kroki leczenia lub profilaktyki. Może on na przykład przeprowadzić specjalistyczne badanie mykologiczne, polegające na zbadaniu wycinka płytki lub masy rogowej spod paznokcia, pod kątem obecności patogenów grzybiczych.