Jak położyć wykładzinę dywanową?
Jak położyć wykładzinę dywanową? Miękka, ciepła, bogata w kolory, znacznie tańsza niż laminat… podłogi dywanowe mają wiele zalet. Najważniejszym z nich jest to, że możesz je łatwo zainstalować samodzielnie. Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku!
1. Przygotowanie
Pierwszym krokiem w układaniu wykładzin podłogowych jest przygotowanie podłoża. Upewnij się, że jest stabilna, płaska i gładka. Nie może być żadnych pozostałości kleju ani pęknięć z poprzedniego dywanu. Dywany układa się na betonie, ale teoretycznie można je również układać na starszych podłogach, takich jak laminat.
Drugim krokiem jest zakup odpowiedniej ilości dywanu. Dokładnie zmierz całe pomieszczenie i dodaj około 10-15 cm. To wystarczy do robienia na drutach, składania i nie tylko. Przytulne dywaniki mogą nie mieć takiej samej grubości jak dywany innych producentów, więc złożenie może zająć więcej miejsca.
2. Przycięcie
Trzecim krokiem jest położenie dywanu. Należy to zrobić co najmniej kilka godzin przed rozpoczęciem pracy. Dzięki temu rozciąga się i dostosowuje do temperatury pokojowej, dzięki czemu nie zwisa po ułożeniu. Dzięki temu będzie gładsza i będzie wyglądać lepiej. Okładzina powinna zachodzić na ścianę na około 10 cm.
Czwarty krok, cięcie, jest bardzo ważną częścią układania dywanu. Należy to zrobić ostrożnie. Za pomocą specjalnego profilu dociśnij go mocno do linii podłogi ze ścianą, a następnie wytnij dywan nożem teleskopowym. Umożliwi to dokładniejsze przycinanie.
Piątym krokiem jest przycięcie rogów. Dotyczy to obu narożników wewnętrznych – należy usunąć cały nadmiar zachodzącej na siebie wykładziny oraz wykładzinę zewnętrzną, np. na spodzie. Nie przycinaj do dołu wystającej części wykładziny podłogowej. Warto sprawdzić zachodzenie na siebie iw razie potrzeby poprawić cięcie.
3. Połączenie
Powinieneś także skupić się na kroku szóstym, czyli dołączeniu do dywanu. Czasami jedna rolka nie wystarczy na pokrycie całego pomieszczenia. W takim przypadku arkusze należy ułożyć tak, aby zachodziły na siebie na około 3-5 cm. Zwróć uwagę, że kierunek włosia jest spójny. Następnie za pomocą bardzo ostrego noża przetnij dwie warstwy w szynie lub kątowniku. Dzięki temu wykładziny podłogowe są tak blisko siebie, że szwy są ledwo widoczne. Ale bądź ostrożny: nóż musi być bardzo ostry! W przeciwnym razie kable mogą się w nie zaplątać, niszcząc wykładzinę podłogową i znacznie zmniejszając jej wygląd po pociągnięciu.
4. Montaż wykładzin montazwykladzin24.pl
Siódmy krok to wykończenie jednego z elementów. Na tym etapie konieczne jest zamontowanie listew przypodłogowych – dzięki temu dywan pozostanie na swoim miejscu i odpowiednio się naciągnie. Listwy przypodłogowe montuje się w miejscach styku wykładziny z innymi materiałami, czyli najczęściej na progu. Jeśli występuje różnica wysokości, możemy ją zniwelować kupując specjalną wędkę.
Listwy są najczęściej instalowane na ścianie, podczas gdy dywan jest do niej przyklejany. Dzięki temu bardzo dobrze zakrywa dno i nie musimy niczego przykręcać. Dywan na schodach również trzeba będzie zabezpieczyć listwami. Na nierównych powierzchniach lub starych schodach o różnych stopniach należy zastosować małe listwy, które montuje się na każdym stopniu obok stopnia. W rezultacie dywan lepiej się trzyma i rozciąga.
5. Klejenie

Ósmy krok jest wiążący. Do wyboru mamy klej do dywanów lub użyć taśmy dwustronnej. Pierwsze rozwiązanie nadaje się do pomieszczeń mniejszych niż 20 m2, w większych pomieszczeniach klej lepiej się sprawdza. Dzięki niemu dywan nie przesuwa się po podłodze podczas odkurzania czy prania, dzięki czemu jest bardziej wytrzymały. Taśma dwustronna zajmuje mniej czasu. Około 3 centymetry od ściany, w odstępie od 50 do 100 centymetrów, aby utworzyć siatkę. To pozwoli nam przymocować dywan do schodów. Za pomocą szpatułki rozprowadź klej do dywanów na całej powierzchni podłogi. Podczas rozwijania rolki z wyłożeniem należy pamiętać o bardzo mocnym dociśnięciu jej do kleju. Dzięki temu będzie bardzo twardy i trwały.
Ludzi można podzielić na dwie kategorie: tych, którym układanie dywanów kojarzy się z PRL-em oraz tych, którzy doceniają korzyści płynące z posiadania dywanu w swoim domu, ale nie wyobrażają sobie innego rozwiązania. Podłogi dywanowe mają niewątpliwie wiele zalet. Dodaje wnętrzom komfortu, dobrej izolacji akustycznej, miękkiej w dotyku, szczególnie nadaje się do sypialni i pokoi dziecięcych.
Wykładziny obiektowe na podłożu jutowym nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, natomiast dywaniki impregnowane środkami antystatycznymi są odpowiednie dla alergików. Ułożenie własnego dywanu nie jest trudnym zadaniem, ale jest czasochłonne. Wyposażony w taśmę, gwoździe i ćwierć obrotu, jesteś gotowy do pracy. Warto więc spróbować czegoś podobnego dla siebie. W ten sposób oszczędzasz również pieniądze, ponieważ uruchomienie instalacji dywanowych może być często bardzo kosztowne. Wymaga to jednak dużej precyzji i cierpliwości.