Jak przechowywać biżuterię srebrną? Biżuteria to doskonały sposób na wzbogacenie swojej kreacji. Czasem wystarczy bardzo minimalistyczna ozdoba tego typu, aby nawet codzienny outfit zyskał nową jakość i nutę elegancji. Jest niezastąpiona również podczas wielkich wyjść, nadając kreacji wyrafinowania i prawdziwie wykwintnego wykończenia. Niestety z czasem każda biżuteria traci na atrakcyjności.
Nie ma znaczenia, ile na nią wydamy – jeśli nie będziemy jej dobrze przechowywać, nasze ozdoby czeka ten sam los. Tyczy się to zwłaszcza biżuterii srebrnej, która wraz z upływającym czasem, lubi pokrywać się nieatrakcyjnym nalotem. W dzisiejszym tekście podpowiemy, w jaki sposób przechowywać takie ozdoby, abyśmy mogli cieszyć się ich idealną kondycją i zachwycającym wyglądem przez długi czas.
Praktyczny kuferek na biżuterię – krok pierwszy
Na rynku znajdziemy ogromną liczbę rozwiązań, służących do przechowywania biżuterii. Bardzo często można spotkać się z różnymi otwartymi gablotami czy ze stojącymi, zdobionymi wieszaczkami. Jeśli szukamy sposobu na przechowywanie biżuterii srebrnej, warto zrezygnować z takich rozwiązań. To prawda – pozwalają pięknie wyeksponować naszą kolekcję ozdób, ale na tym niestety ich zalety się kończą. Biżuteria przechowywana w ten sposób szybko się kurzy. Dodatkowo, nic nie chroni jej od słońca, a to właśnie ono w dużej mierze wpływa na pokrywanie się srebra nalotem. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie praktyczny kuferek. Słowo „praktyczny” pojawiło się tutaj nie przypadkiem. Ważne, żeby taki pojemnik był wyścielony miękkim materiałem. Dzięki temu nie będzie trzeba martwić się o ewentualne obicia na biżuterii, jeśli kuferek spadnie nam na ziemię. Kolejna kwestia dotyczy ilości przegródek. Srebro to miękki metal, który można wyginać i, niestety, dość łatwo można je zarysować. Oznacza to, że przechowywanie kilku sztuk biżuterii obok siebie może przyczynić się do tego, że ozdoby nawzajem się zarysują. Jeśli mamy wiele sztuk biżuterii, warto wybrać kuferek wyposażony w bardzo wiele przegródek. Takie rozwiązania warto preferować nad kuferkami posiadającymi kilka większych szufladek, nawet jeśli takie pudełka prezentują się bardzo atrakcyjnie. Ale samo wkładanie biżuterii srebrnej luzem do kuferka to za mało.
Woreczki strunowe – krok drugi
Biżuteria srebrna jest bardzo wrażliwa nie tylko na promienie słoneczne, ale również na… powietrze. Trudno o kuferek, który uchroni nasze ozdoby przed tym drugim. Z tego powodu warto nieco podrasować nasz pojemnik, wyposażając go w woreczki strunowe. Są one jednym z najbardziej popularnych opakowań foliowych. Wykorzystywane są w handlu, instytucjach publicznych, w przemyśle oraz w gospodarstwach domowych. Materiałem, którego użyto do ich wykonania, jest folia polietylenowa. Każdy woreczek posiada szczelne zamknięcie, co znakomicie izoluje jego wnętrze od wilgoci. Na rynku znajdziemy rozwiązania przeróżnej wielkości. Część z nich wyposażona została w dziurkę, służącą do zawieszania woreczków na haczyku.
W miarę możliwości biżuterię do woreczków wkładamy pojedynczo. Wcześniej warto zawinąć ją w papier śniadaniowy. Tak przygotowane małe pakuneczki możemy następnie umieścić w kuferku. Jeśli nie możemy znaleźć takiego o odpowiedniej wielkości i właściwych przegródkach lub po prostu nie zależy nam aż tak bardzo na tym, aby biżuterię srebrną przechowywać w atrakcyjnym pojemniczku, woreczki strunowe wypełnione ozdobami możemy po prostu włożyć do szuflady. Jednym z polecanych rozwiązań jest włożenie do torebeczek po kawałeczku szkolnej kredy, która dodatkowo pochłania wilgoć.
Jak postępować z biżuterią na co dzień?
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że im rzadziej moczymy biżuterię srebrną, tym lepiej. Unikajmy więc mycia naczyń w pierścionkach. Należy zdjąć je i dopiero wtedy zabierać się za sprzątanie. Jeśli chodzi o kąpiel, unikajmy odkładania biżuterii na półce w łazience, bo poddawane będą każdorazowo wilgoci. Lepszym pomysłem jest zostawienie biżuterii w sypialni. Niezależnie od tego, czy odkładamy biżuterię tylko na chwilę, czy na dłużej, trzymajmy ją z daleka od octu, różnego rodzaju farb, stali nierdzewnej czy gumy. Gdy zauważymy, że powierzchnia ozdoby zaczyna pokrywać się nalotem, nie zwlekajmy i wyczyścimy ją, zanim matowieje i zanieczyszczenie będzie trudniejsze do usunięcia. Tutaj mamy dwie opcje – możemy albo zapłacić profesjonaliście, który użyje fachowych środków, albo spróbować wyczyścić biżuterię domowymi sposobami. To drugie rozwiązanie uchodzi za całkiem skuteczne. Możemy również wykorzystać sodę i zalać biżuterię roztworem wody z sodą (kładąc ją wcześniej do wyłożonego folią aluminiową kubka). Inny sposób to metoda naszych babć – należy polerować srebro popiołem i mokrą ściereczką; niektóre metody proponują zmieszać ocet z sokiem z cytryny. Ciekawym rozwiązaniem jest też zamoczenie biżuterii srebrnej w Coca-coli, a następnie opłukanie pod bieżącą wodą. Niezależnie do tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, pamiętajmy, żeby biżuterię czyścić regularnie. Odwdzięczy się nam pięknym, atrakcyjnym wyglądem.