Jak przygotować plik pod sitodruk?

Jak przygotować plik pod sitodruk? Sitodruk każdego roku cieszy się coraz większą popularnością. Jest to spowodowane niskimi kosztami i ponadprzeciętną wytrzymałością. Część osób zastanawia się, w jaki sposób samodzielnie przygotować plik pod sitodruk, aby w późniejszym czasie móc przełożyć grafikę na dowolne tekstylia. Czym charakteryzuje się sitodruk? Jakie zalety i wady sitodruku możemy wyróżnić? Czy do druku sitowego możliwe jest wykorzystanie bitmap? W jaki sposób przygotować plik do sitodruku? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem – istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwieje on wszelkie wątpliwości.

Czym charakteryzuje się sitodruk?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie sitodruku, wówczas moglibyśmy dojść do jednoznacznego wniosku – jest to popularna technika, dzięki której nałożymy szablon na tkaninę wykorzystując w tym celu drobną siatkę. Element ten najczęściej wykonany jest z tworzyw sztucznych lub metalu. W dalszej kolejności mamy do czynienia z przetłaczaniem farby przez specjalną matrycę. Pomimo tego, że jest to stosunkowo stara technika, to jednak w dzisiejszych czasach przeżywa swoja drugą młodość. Sitodruk charakteryzuje się przede wszystkim swoją ponadprzeciętną trwałością. Niekiedy metoda ta mylona jest z prasowankami, które znane są ze swojej niskiej jakości- w tym przypadku porównanie to jest nieadekwatne. Podczas procesu druku sitowego farba wtłaczana jest na odzież, przez co staje się ona nieodłącznym elementem tkaniny. Co godne podkreślenia- mamy do czynienia z żywymi kolorami, jednocześnie z satysfakcjonującą odpornością na ścieranie i pranie. Zanim zdecydujemy się na wysłanie pliku graficznego do drukarni, musimy wcześniej odpowiednio go przygotować. Dzięki temu zleceniobiorcy bez większych problemów go odczytają i w stosunkowo krótkim okresie czasu przystąpią do realizacji projektu.

Jakie zalety i wady sitodruku możemy wyróżnić?

Sitodruk to świetna technika, która w sposób szczególny zalecana jest w przypadku dużych nakładów. Jest to bezpośrednio związane z tym, że kosztowne jest jedynie rozpoczęcie całego procesu. Z druku sitowego bardzo często korzystają sklepy sieciowe, które zajmują się projektowaniem i sprzedażą interesującej odzieży. Im więcej elementów zostanie poddanych tytułowej metodzie, tym niższy jest koszt jednostkowy. Wbrew pozorom sitodruk wykorzystuje dużą ilość farb, dlatego też możemy liczyć na to, że kolory będą wyraziste i odpowiednio nasycone. Dodatkowo mamy niemalże pewność, że druk nie spierze się, a tym bardziej nie wyblaknie pod wpływem wyższej temperatury. Nie ma jednak idealnych rozwiązań, podobnie jest i w tym przypadku. Sitodruk jest nieco mniej ekonomiczny, kiedy nakład ubrań jest niższy. Dodatkowo niekiedy może pojawić się efekt przebijania na ciemnym materiale- możemy jednak skutecznie to zredukować poprzez wykorzystanie odpowiednio dobranych farb. Druk sitowy jest też nieco czasochłonny- warto nieco wcześniej podjąć się projektu, jeśli zależy nam na realizacji w odpowiednim czasie.

Czy do druku sitowego możliwe jest wykorzystanie bitmap?

W sitodruku z powodzeniem możemy wykorzystywać bitmapy. Kluczowe jest jednak dostarczenie projektu do drukarni cyfrowej https://webadruk.pl, który będzie posiadał odpowiednią rozdzielczość. Powinna ona wynosić 300 dpi. Jeśli dostarczymy materiały o mniejszej rozdzielczości, wówczas niezależnie od formatu musimy liczyć się ze znacznie mniej satysfakcjonującą jakością. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Przy 200 dpi i większym formacie niekiedy pojawiają się artefakty, czyli sztucznie namnożone plamy pikseli, co niestety jest widoczne już na pierwszy rzut oka. Warto jednak wiedzieć, że przygotowanie grafiki w jakości 300 dpi nie jest czymś problematycznym i poradzą sobie z tym osoby, które nie mają dużych umiejętności z zakresu informatyki.

W jaki sposób przygotować plik do sitodruku?

W przypadku sitodruków mamy trzy możliwości – druk bezpośredni, nadruk z wielokolorowego rozbarwienia i nadruk full-color. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z plikami w formacie wektorowym, czyli CDR lub PDF. Teksty powinny być zamienione na krzywe, dodatkowo nie powinno się tworzyć obrysów grubością linii. Ważna jest kwestia tego, aby poszczególne kolory na siebie nie nachodziły. W przypadku wielokolorowego, z reguły przyjmowane są pliki EPS lub PSD. W tym przypadku każdy kolor powinien być w oddzielnym kanale. Często drukarnie cyfrowe https://webadruk.pl/produkty/druk-cyfrowy-wieloformatowy dają możliwość przygotowania rozbarwienia przez wewnętrznych grafików, którzy doskonale znają się na tej technologii. Jeśli jesteśmy zainteresowani nadrukiem full-color, wówczas rozdzielczość pliku PSD lub TIFF powinna wynosić 300 dpi. Rozmiar 1:1, natomiast kolorystyka- CMYK. W tym miejscu warto podkreślić, że podczas optymalizacji danego projektu bardzo ważny jest monitor. Jeśli matryca nie jest odpowiednio skalibrowana, wówczas konsekwencją tego będzie nieciekawie prezentujący się wydruk. Zanim rozpoczniemy realizację projektu, warto wcześniej skontaktować się z obsługą drukarni.