Jaka wyciągarka do autolawety będzie najlepsza. Nawet profesjonaliści w swoim fachu potrzebują czasem pomocy – tym bardziej profesjonalni kierowcy, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi podmokły teren czy stromy podjazd. Wybierając się w trasę często jesteśmy zdani sami na siebie i nigdy nie możemy być do końca pewni, na jaką niedogodność natrafimy. Szansa na znalezienie odpowiedniej pomocy drogowej na czas jest wówczas bardzo niewielka – właśnie dlatego warto zainwestować w wyciągarkę do autolawety, która w szybki sposób pomoże nam uporać się z wszelkimi przeszkodami.
Czy wyciągarka jest niezbędna?
Wyciągarka do lawety może okazać się przydatna nie tylko w przypadku osób wykonujących swoją pracę w sposób profesjonalny, ale także jeśli chodzi o zwykłych amatorów off – roadu. W każdej z tych sytuacji istnieje szansa na wystąpienie niedogodności – czy to spowodowanymi warunkami atmosferycznymi np. deszczem, czy po prostu zwykłym przypadkiem. Właśnie w takich sytuacjach laweta jest na wagę złota.
Trudno jest zastąpić wyciągarkę wszelkiego rodzaju trapami czy linami kinetycznymi – owszem bywają one bardzo pomoce, a w połączeniu z wyciągarką mogą znacznie przyśpieszyć rozwiązanie naszego problemu. Jednak w przypadku głębokiego błota, kolein lub zakopania się pojazdu użycie samych trap i lin to zdecydowanie za mało – tu z pomocą przychodzi wyciągarka do autolawet.
Zasada działania
Podstawową funkcją wyciągarki jest wspomaganie poruszania się pojazdu w trakcie przejazdów w ciężkich warunkach. Często wykorzystywana jest także do załadowania uszkodzonego sprzętu lub przy asekuracji innego pojazdu. Wyciągarki do autolawet dostępne na rynku posiadają napęd, wszelkiego rodzaju przekładnie zwalniające, ślizgi oraz rolki. Jedną z ważniejszych części jest jednak bęben, który pozwala na nawijanie się liny- wszystko po to aby w jak największym stopniu ułatwić nam życie.
Podstawowe rodzaje wyciągarek
Istnieje kilka podstawowych rodzajów wyciągarki do lawet. Każda z nich w mniejszym lub większym różni się zasadą działania. Przed wyborem idealnej wyciągarki, warto zapoznać się z zasadami działania każdej z nich. W zależności od rodzaju napędu wyróżniamy 4 podstawowe modele urządzeń:
-
wyciągarka elektryczna do lawety – napędzana przez silnik wyciągarki, konstrukcja idealnie nadaje się do montowania urządzenia w taki sposób, który w danym momencie najbardziej nam odpowiada. System uszczelnień zapewnia stałą ochronę przez czynnikami atmosferycznymi oraz kurzem. Dostępny hamulec dynamiczny zapewnia dużą kontrolę podczas wciągania liny.
wyciągarka mechaniczna do lawety – montowana na stałe, swoją moc czerpię z napędu samochodowego. Wykorzystuje się ją głównie do przesuwania przedmiotów w pozycji pionowej lub poziomej. Wyciągarkę mocuje się do przedmiotu, który mamy zamiar przesunąć. Mocowanie odbywa się zazwyczaj za pomocą haku, liny oraz zaczepy z blokadą. Przy wyciąganiu bardzo ciężkich przedmiotów zaleca się użycie odpornej liny stalowej.
wyciągarka hydrauliczna do lawety – jest wyposażona we własny silnik hydrauliczny, idealnie nadaje się do wyciągania dużych samochodów ciężarowych i terenowych. Wyciągarka charakteryzuje się dużą mocą i stabilnością. Zasada działania jest podobna do wyciągania sieci z rybami, która była stosowana już kilkadziesiąt lat temu. Łatwiejszy transport jest możliwy dzięki zamontowaniu wyciągarki na podwoziu.
wyciągarka pneumatyczna do lawety – są bardzo pomocne podczas prac budowlanych, na terenach zagrażających eksplozją. Jednak znajdą zastosowanie podczas wielu innych czynności. Ich główną zaletą jest cicha oraz stabilna praca.
Jaką wyciągarkę wybrać?
Przy zakupie nowej wyciągarki warto zwrócić uwagę na kilka następujących kwestii m.in: do jakich celów będzie ona używana, przez kogo, jaki uciąg oraz moc jest dla nas odpowiedna. Ważną kwestią jest również cena wybranego modelu.
Dobrze dobrana wyciągarka będzie w stanie spełnić nasze wymagania w jak najlepszym stopniu oraz będzie służyła nam przez długie lata. Sprzęt powinien być dobrany na podstawie tego czy będzie wykorzystywany w ekstremalnych warunkach czy może będziemy go stosować do celów turystycznych. Do pracy terenowej potrzebujemy sprzętu profesjonalnego, takiego jak wyciągarka hydrauliczna czy mechaniczna – oba modele charakteryzują się dużą mocą, dzięki czemu mogą pracować nieprzerwanie nawet w ciężkich warunkach. Wyciągarka którą mamy zamiar stosować do celów rekreacyjnych typu off – road, powinna być prosta w obsłudze oraz lekka – idealnie nadaje się do tego wyciągarka elektryczna.
Uciąg
Kolejną bardzo ważna kwestią jest uciąg. Powinien on być dobrany odpowiednio do masy pojazdu. W przypadku autolawety uciąg o masie około 2000 kg powinien sprawdzić się najlepiej. Jednak ogólna zasada doboru uciągu mówi nam, że powinien on wynosić 1,5 raza dopuszczalnej całkowitej masy pojazdu.
Moc
Moc podobnie jak uciąg jest dobierana na podstawie masy wykorzystywanego pojazdu. Do lawety pracującej z lekkimi pojazdami najlepiej sprawdzi się wyciągarka o mocy 5-7 KM. Dobierając odpowiednią moc, warto mieć również na uwadze, że wraz ze wzrostem ilości zwojów liny, moc maleje.
Typ
Autolaweta to środek dla, którego najlepszym wyborem będzie zastosowanie wyciągarki zintegrowanej, która doskonale wpasowuje się w miejsce przewidziane dla wyciągarki przez producenta samochodu. Prosty montaż oraz stabilna konstrukcja sprawiają, że wyciągarka zintegrowana jest jedną z najczęściej wykorzystywanych.
Która wyciągarka jest najlepsza?
Najważniejsze to wybrać wyciągarkę do autolawety odpowiednią do jej zastosowania – tylko wtedy potencjał urządzenia będzie w pełni wykorzystany. Ponadto będziemy mogli używać sprzętu w możliwie najbezpieczniejszy sposób. Dużą role odgrywa też cena – profesjonalny sprzęt sporo kosztuje, dlatego przed zakupem warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego modelu, który w pełni nas zadowoli.