Lekarz ortopeda to lekarz, który zajmuje się leczeniem urazów i złamań kości oraz różnych schorzeń związanych ze zdrowiem naszego kręgosłupa i układu ruchu. Dlatego zadaniem ortopedy jest nie tylko diagnozowanie i leczenie układu kostnego, ale także diagnozowanie i leczenie mięśni, stawów i więzadeł, które umożliwiają ruch. Kiedy warto odwiedzić lekarza ortopedę?
Specjalizacja chirurgów ortopedów https://ortho-expert.pl/lekarze/ jest bardzo szeroka. Warto zaznaczyć, że zajmują się oni nie tylko uszkodzeniami kości i stawów, ale także różnymi wadami postawy, zmianami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniami nerwów, nowotworami, a nawet chorobami metabolicznymi czy genetycznymi. Ortopedia nierozerwalnie związana jest z chirurgią urazową, jej praca obejmuje cały układ kostny (poza czaszką), a także mięśnie, więzadła i stawy, a nawet związane z nimi naczynia krwionośne i nerwy. Ortopedia to specjalizacja, która wymaga od lekarza bardzo szerokiej wiedzy na temat anatomii człowieka i fizjologii ćwiczeń.
Ortopeda – kiedy warto się wybrać?
Ortopedzi przyznają, że większość pacjentów cierpi na jakąś formę urazu narządu ruchu. Najczęstsze to złamania kończyn, zwichnięcia stawów lub skręcenia kostki. Pacjenci cierpią również na ból i stany zapalne kręgosłupa, stawów, ścięgien i mięśni. Jeśli doświadczamy problemów z ruchomością stawów, a także obrzęków i bólów stawów, warto spotkać się z chirurgiem ortopedą. Nasz niepokój powinien również wynikać z różnych pęknięć stawów podczas ćwiczeń. W przypadku ortopedii dziecięcej najlepiej umówić się na wizytę bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Lekarz ortopeda zbada strukturę kości, mięśni i stawów. Pozwala to na wczesne wykrycie wszelkich wad wrodzonych i zwykle można je wcześnie skorygować.
Wizyta u ortopedy – co warto wiedzieć?
Podczas pierwszej wizyty chirurg ortopeda musi przeprowadzić szczegółową rozmowę. Wszelkie pytania pomogą rozwiać wątpliwości. Dlatego można postawić wstępną diagnozę i zlecić dalsze badania. Zdjęcia rentgenowskie należy wykonywać podczas pierwszej wizyty u ortopedy. Ortopedzi mogą zamówić różne badania. Najważniejsze jest sprawdzenie ruchomości stawu, jego stabilności i pozycji. Ponadto chirurg ortopeda musi zbadać kręgosłup i cały układ kostny. W tym celu wykonuje się zdjęcia rentgenowskie, badania ultrasonograficzne, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Ortopedzi mogą również zamówić artroskopię i artrografię. Leczenie zależy od postawionej diagnozy. Metody leczenia ortopedycznego obejmują na przykład unieruchomienie kończyny, zabiegi chirurgiczne, farmakologiczne leczenie bólu oraz rehabilitację i fizjoterapię. Jeśli korzystamy z usług lekarza ortopedy z Narodowego Funduszu Zdrowia, musimy najpierw zostać skierowani do poradni ortopedycznej od lekarza rodzinnego.
Ortopeda – metody leczenia
Leczenie ortopedyczne uzależnione jest od rodzaju schorzenia. Czasami wystarczy nieinwazyjne leczenie farmakologiczne. W niektórych przypadkach może być konieczne inwazyjne leczenie chirurgiczne (zabiegi i operacje). W przypadku bólu lekarze ortopedzi mogą przepisać niesteroidowe leki przeciwzapalne lub rozkurczowe, a także metody fizjoterapeutyczne, takie jak masaż, ćwiczenia rehabilitacyjne, bicze wodne, lasery, krioterapia czy elektroterapia. Istnieje możliwość zorganizowania zarówno prywatnych, jak i finansowanych przez NFZ wizyt u ortopedy. W zależności od miasta, reputacji specjalisty koszt waha się w granicach 100-200 zł. W przypadku poważnych obrażeń należy skonsultować się z lekarzem ortopedą, np. za pośrednictwem izby przyjęć.
Uprawnienia ortopedy
Ortopedia to specjalizacja medyczna, która wymaga ukończenia studiów medycznych. Ich długość trwa 6 lat, ale dyplom ukończenia studiów medycznych nie daje jeszcze pozwolenia na podjęcie zawodu. Aby było to możliwe, konieczne jest odbycie 13-miesięcznego stażu podyplomowego i zdanie egzaminu. Za stażystów zawsze odpowiada wyznaczony opiekun. To lekarz, który ma większe doświadczenie praktyczne w dziedzinie ortopedii. Praktykanci nie mają prawa do podejmowania decyzji medycznych, wniosków i opinii. Następnie można ubiegać się o kursy specjalistyczne, obejmujące profesjonalne przygotowanie teoretyczne i praktyczne, a także uczestnictwo w procedurach i obowiązkach służbowych oddziału szpitalnego. Specjalizację mogą prowadzić wyłącznie placówki medyczne upoważnione przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej. Po odbyciu stażu podyplomowego lekarskiego i pozytywnym zdaniu egzaminu lekarz od razu ma możliwość odbycia szkolenia z zakresu ortopedii narządu ruchu i traumatologii. Dlatego chirurg ortopeda jest również traumatologiem. Są to pola pokrewne, ale nie mogą być sobie równe. Możliwości chirurgów ortopedów ograniczają się do schorzeń związanych tylko z narządem ruchu – głównie schorzeń i urazów stawów i tkanek, z których się składają. Z drugiej strony traumatolodzy mogą dodatkowo leczyć schorzenia, które dotyczą całych kości i tkanek, układu nerwowego i naczyń krwionośnych. Dlatego jeśli pochodzenie choroby jest nieznane lub wykraczają poza układ ruchu, warto skonsultować się z chirurgiem ortopedą.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |