Maszyny rolnicze – przegląd maszyn, które każde gospodarstwo powinno mieć na wyposażeniu

Maszyny rolnicze – przegląd maszyn, które każde gospodarstwo powinno mieć na wyposażeniu. W dzisiejszych czasach niemal każda branża „wpuszcza” do siebie nowoczesne technologie, które często usprawniają jej działanie, automatyzujące niektóre procesy zachodzące w jej obrębie. Nie inaczej jest z rolnictwem, które na przestrzeni ostatnich lat cieszy się z dobrodziejstw technologicznych, wprowadzając w użycie zaawansowane maszyny rolnicze przy jednoczesnym nie pozbywaniu się tych bardziej tradycyjnych, które od wielu lat sprawdzają się w akcji. W jakie maszyny powinniśmy więc zainwestować prowadząc własne gospodarstwo? Jakie będą zalety tego typu inwestycji? To wszystko nakreśliłem w naszym krótkim przeglądzie.

Zacznijmy od zalet – co zyskamy wprowadzając w użycie maszyny rolnicze?

Podstawowe zalety płynące z inwestowania w maszyny rolnicze widoczne są już gołym okiem i nie wymagają specjalisty do ich zauważenia. Maszyny tego typu pozwalają bowiem:

  • oszczędzić mnóstwo pieniędzy – dzięki maszynom będziemy mogli zredukować naszą kadrę pracowniczą, ale też po prostu zwiększyć nasze zbiory – a temu wszystkiemu towarzyszy większy zarobek oraz oszczędności;
  • zredukować wysiłek towarzyszący dbaniu o gospodarstwo rolne – nie pozostawia żadnych wątpliwości fakt, że dbanie o gospodarstwo rolne wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym; możemy sobie ulżyć właśnie poprzez zainwestowanie w maszyny i zautomatyzowanie tych najcięższych i niewymagających udziału człowieka prac;
  • zoptymalizować procesy produkcyjne – odpowiednio zastosowane maszyny są w stanie znacząco podnieść wydajność naszego gospodarstwa, przyczyniając się do większych zbiorów.

Maszyny rolnicze – przegląd najbardziej kluczowych w działaniu każdego gospodarstwa

W chwili obecnej na rynku maszyn rolniczych istnieje ich całe mnóstwo, a ich zastosowania są niesamowicie zróżnicowane. Nie ma czynności, której na gospodarstwie rolnym nie bylibyśmy w stanie wykonać dobrą maszyną – sęk jednak w tym, aby inwestować wyłącznie w te, które staną się dla nas opłacalne i rzeczywiście „zarobią na siebie”. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji, zarówno tych bardziej nowoczesnych, jak i klasycznych, ale tylko takich, które rzeczywiście zasługują na uwagę.

Ciągniki

Ciągnik jest czymś, co musi posiadać każde gospodarstwo rolne – i ciężko tak naprawdę byłoby z tym polemizować. To maszyna bardzo uniwersalna, pozwalająca na transportowanie wszystkiego – niezależnie od gabarytów. Co więcej, pozwala też na bardziej efektywne wykorzystanie wielu innych maszyn (w tym siewników i opryskiwaczy, o których kilka słów wspomnimy za chwilę). Nowoczesne ciągniki wykazują się solidnością wykonania i są inwestycją na długie lata, a często i pokolenia.

Kombajny

Kombajny nie bez powodu kojarzą nam się z gospodarstwem rolnym – wykorzystuje się je do zbierania wszelkiego rodzaju zbóż – pszenicy, jęczmienia, żyta czy pszenżyta. Robią to automatycznie, przy czym ich działanie nie zamyka się w obrębie koszenia – są również odpowiedzialne za młócenie i transportowanie plonów. Co ważne, obsługiwać je może jedna osoba, co w znacznym stopniu ułatwia sezon zbiorów i czyni go najbardziej ekonomicznym i przyjaznym dla portfela naszego gospodarstwa.

Siewniki

Jak sama nazwa sugeruje, siewniki wspomagają proces siania zboża i nasion roślin, które chcemy hodować. Umieszcza się je za ciągnikiem (co udowadnia, jak kluczowy jest on w całym zarządzaniu gospodarstwem), a ich największym plusem jest równomierność siania, niemożliwa do osiągnięcia przy samodzielnym przeprowadzaniu go. Właśnie dlatego stanowią zwykle podstawę wyposażenia każdego gospodarstwa.

Opryskiwacze

Maszyny rolnicze - przegląd maszyn, które każde gospodarstwo powinno mieć na wyposażeniuNawet jeśli bardzo chcemy zachować ekologiczny profil naszej działalności gospodarczej (niekoniecznie z odpowiednim papierkiem świadczącym o nim, ale po prostu ze zgodnością własnego sumienia), nie będziemy w stanie obyć się bez użycia chemii – nawet tej mało agresywnej i nie wpływającej na zdrowie w jakiś znaczący sposób. Właśnie po to powstały maszyny rolnicze zwane opryskiwaczami, które ułatwiają jej aplikowanie i przyczyniają się do braku chwastów, szkodników, grzybów i pleśni, które mogą znacznie zredukować zbiory, a które potrafią być znacznie bardziej niekorzystne – i dla gospodarstwa, i dla odbiorcy docelowego – aniżeli sama w sobie chemia. Sięgnięcie po tego typu maszyny ma jeden plus – aplikują one idealne ilości chemii na rośliny. Bez obawy, że spryskamy ją za dużą ilością preparatu. Robią to też dokładnie i równomiernie.

Podsumowanie

Maszyny rolnicze już od setek lat stanowią bardzo ważną część każdego gospodarstwa rolnego i choć na samym początku pełniły bardziej rolę narzędzi w rękach pracowników, dziś wykonują wiele prac w pełni samodzielnie i automatycznie. Choć wciąż na niektórych polach warto stawiać na tradycję, wykorzystanie właśnie maszyn do czynności najbardziej pracochłonnych, wymagających i precyzyjnych może zaoszczędzić nam mnóstwo czasu, energii i po prostu przyczynić się do ogromnych oszczędności – zarówno w perspektywie krótkofalowej, jak i tej długofalowej. Właśnie dlatego rozważmy zainwestowanie w nowe maszyny rolnicze – koniecznie takie, które będą odpowiadały profilowi naszej rolnej działalności gospodarczej.