Maszyny rolnicze – przegląd maszyn, które każde gospodarstwo powinno mieć na wyposażeniu

29 lipca 2020 by Brak komentarzy

W dzisiejszych czasach niemal każda branża „wpuszcza” do siebie nowoczesne technologie, które często usprawniają jej działanie, automatyzujące niektóre procesy zachodzące w jej obrębie. Nie inaczej jest z rolnictwem, które na przestrzeni ostatnich lat cieszy się z dobrodziejstw technologicznych, wprowadzając w użycie zaawansowane maszyny rolnicze przy jednoczesnym nie pozbywaniu się tych bardziej tradycyjnych, które od wielu lat sprawdzają się w akcji https://atrexpress.com.pl/tag/maszyny-rolnicze/. W jakie maszyny powinniśmy więc zainwestować prowadząc własne gospodarstwo? Jakie będą zalety tego typu inwestycji? To wszystko nakreśliłem w naszym krótkim przeglądzie.

Zacznijmy od zalet – co zyskamy wprowadzając w użycie maszyny rolnicze?

Podstawowe zalety płynące z inwestowania w maszyny rolnicze widoczne są już gołym okiem i nie wymagają specjalisty do ich zauważenia. Maszyny tego typu pozwalają bowiem:

  • oszczędzić mnóstwo pieniędzy – dzięki maszynom będziemy mogli zredukować naszą kadrę pracowniczą, ale też po prostu zwiększyć nasze zbiory – a temu wszystkiemu towarzyszy większy zarobek oraz oszczędności;
  • zredukować wysiłek towarzyszący dbaniu o gospodarstwo rolne – nie pozostawia żadnych wątpliwości fakt, że dbanie o gospodarstwo rolne wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym; możemy sobie ulżyć właśnie poprzez zainwestowanie w maszyny i zautomatyzowanie tych najcięższych i niewymagających udziału człowieka prac;
  • zoptymalizować procesy produkcyjne – odpowiednio zastosowane maszyny są w stanie znacząco podnieść wydajność naszego gospodarstwa, przyczyniając się do większych zbiorów.

Maszyny rolnicze – przegląd najbardziej kluczowych w działaniu każdego gospodarstwa

W chwili obecnej na rynku maszyn rolniczych istnieje ich całe mnóstwo, a ich zastosowania są niesamowicie zróżnicowane. Nie ma czynności, której na gospodarstwie rolnym nie bylibyśmy w stanie wykonać dobrą maszyną – sęk jednak w tym, aby inwestować wyłącznie w te, które staną się dla nas opłacalne i rzeczywiście „zarobią na siebie”. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji, zarówno tych bardziej nowoczesnych, jak i klasycznych, ale tylko takich, które rzeczywiście zasługują na uwagę.

Ciągniki

Ciągnik jest czymś, co musi posiadać każde gospodarstwo rolne – i ciężko tak naprawdę byłoby z tym polemizować. To maszyna bardzo uniwersalna, pozwalająca na transportowanie wszystkiego – niezależnie od gabarytów. Co więcej, pozwala też na bardziej efektywne wykorzystanie wielu innych maszyn (w tym siewników i opryskiwaczy, o których kilka słów wspomnimy za chwilę). Nowoczesne ciągniki wykazują się solidnością wykonania i są inwestycją na długie lata, a często i pokolenia.

Kombajny

Kombajny nie bez powodu kojarzą nam się z gospodarstwem rolnym – wykorzystuje się je do zbierania wszelkiego rodzaju zbóż – pszenicy, jęczmienia, żyta czy pszenżyta. Robią to automatycznie, przy czym ich działanie nie zamyka się w obrębie koszenia – są również odpowiedzialne za młócenie i transportowanie plonów. Co ważne, obsługiwać je może jedna osoba, co w znacznym stopniu ułatwia sezon zbiorów i czyni go najbardziej ekonomicznym i przyjaznym dla portfela naszego gospodarstwa.

Siewniki

Jak sama nazwa sugeruje, siewniki wspomagają proces siania zboża i nasion roślin, które chcemy hodować. Umieszcza się je za ciągnikiem (co udowadnia, jak kluczowy jest on w całym zarządzaniu gospodarstwem), a ich największym plusem jest równomierność siania, niemożliwa do osiągnięcia przy samodzielnym przeprowadzaniu go. Właśnie dlatego stanowią zwykle podstawę wyposażenia każdego gospodarstwa.

Opryskiwacze

Nawet jeśli bardzo chcemy zachować ekologiczny profil naszej działalności gospodarczej (niekoniecznie z odpowiednim papierkiem świadczącym o nim, ale po prostu ze zgodnością własnego sumienia), nie będziemy w stanie obyć się bez użycia chemii – nawet tej mało agresywnej i nie wpływającej na zdrowie w jakiś znaczący sposób. Właśnie po to powstały maszyny rolnicze zwane opryskiwaczami, które ułatwiają jej aplikowanie i przyczyniają się do braku chwastów, szkodników, grzybów i pleśni, które mogą znacznie zredukować zbiory, a które potrafią być znacznie bardziej niekorzystne – i dla gospodarstwa, i dla odbiorcy docelowego – aniżeli sama w sobie chemia https://atrexpress.com.pl/aktualnosci-rolnicze/. Sięgnięcie po tego typu maszyny ma jeden plus – aplikują one idealne ilości chemii na rośliny. Bez obawy, że spryskamy ją za dużą ilością preparatu. Robią to też dokładnie i równomiernie.

Podsumowanie

Maszyny rolnicze już od setek lat stanowią bardzo ważną część każdego gospodarstwa rolnego i choć na samym początku pełniły bardziej rolę narzędzi w rękach pracowników, dziś wykonują wiele prac w pełni samodzielnie i automatycznie. Choć wciąż na niektórych polach warto stawiać na tradycję, wykorzystanie właśnie maszyn do czynności najbardziej pracochłonnych, wymagających i precyzyjnych może zaoszczędzić nam mnóstwo czasu, energii i po prostu przyczynić się do ogromnych oszczędności – zarówno w perspektywie krótkofalowej, jak i tej długofalowej. Właśnie dlatego rozważmy zainwestowanie w nowe maszyny rolnicze – koniecznie takie, które będą odpowiadały profilowi naszej rolnej działalności gospodarczej.