Odbudowa paznokcia, czyli ich rekonstrukcja jest zabiegiem podologicznym służącym do wypełnienia ubytków w płytce paznokciowej. Aby można było wykonać odbudowę, niezbędne jest zachowanie 1/3 płytki paznokciowej, ponadto nie może na niej występować infekcja grzybicza. Rekonstrukcja to prosty, szybki i co najważniejsze, skuteczny zabieg.
Dlaczego płytka paznokciowa jest podatna na uszkodzenia?
Płytka paznokciowa ma bardzo ważne zadanie. Stanowi ona mechanizm obronny dla łożyska, połączonego z naskórkiem. Służy do jego ochrony przed uszkodzeniami i drobnoustrojami. Paznokcie mają nieustanny kontakt z czynnikami zewnętrznymi, przez co są narażone na skaleczenia, uszkodzenia czy obciążenia. Oprócz tego mogą być one atakowane przez dermatofity, odpowiadające za rozkład keratyny w płytce oraz rozwój grzybicy. Infekcja grzybicza doprowadza do pogorszenia się stanu paznokci i ich znacznego osłabienia, przez co na ich powierzchni tworzą się ubytki. Co ważne, odbudowy paznokci nie przeprowadza się na płytce z grzybicą.
Czym jest rekonstrukcja paznokci?

Celem rekonstrukcji paznokci jest odbudowa płytki paznokciowej oraz uzupełnienie wszelkich jej ubytków. Podolog przeprowadza obudowę z użyciem różnych metod, wybierając odpowiednią dla danego pacjenta. Specjalista z dziedziny podologii posiada odpowiednią wiedzę w zakresie chorób stóp oraz ich problemów. Podolog najpierw ogląda stopy i określa stopień ubytku. Następnie stwierdza obecność czy też brak infekcji grzybiczej. W razie wątpliwości może zlecić wykonanie badania mykologicznego. Zabieg odbudowy paznokci zawsze powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego podologa. Rekonstrukcja polega na odbudowaniu płytki paznokciowej i formowaniu jej naturalnego kształtu. Procedurę stosuje się na paznokcie po uszkodzeniu mechanicznym, rozdwajające się, łamliwe, w trakcie terapii leczniczej, zdeformowane czy odklejone od łożyska.
Do odbudowy używa się specjalistycznych mas podologicznych o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych. Dzięki odbudowie paznokcie odzyskują swój naturalny wygląd. Są też zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Podolog zaleca się używanie produktów do pielęgnacji, które przyspieszają cały proces regeneracji.
Kiedy niezbędna jest rekonstrukcja paznokcia?
Odbudowa paznokcia przeprowadzana jest w przypadku wystąpienia ubytków płytki paznokciowej. Najczęściej problem ten dotyka osób po urazie mechanicznych. Wskazania do wykonania rekonstrukcji to:
-
- wrastające płytki paznokciowe,
krwiaki podpaznokciowe,
powikłania po infekcjach grzybiczych,
onycholiza,
stan po chirurgicznym usunięciu płytki paznokciowej,
łamliwe i rozdwajające się paznokcie.
Po zaobserwowaniu ubytków w płytce paznokcia najlepiej od razu udać się na konsultacje do podologa. Im wcześniej wdraża się leczenie, tym lepiej.
Na czym polega odbudowa płytki paznokciowej?
Rekonstrukcja płytki paznokcia jest poprzedzona wywiadem medycznym i dokładną diagnostyką. Podolog ocenia charakter oraz zakres uszkodzenia, a następnie wyklucza ewentualne przeciwwskazania do odbudowy paznokci. W przypadku stanu zapalnego czy objawów aktywnego zakażenia niezbędne jest rozpoczęcie leczenia. Po jego ukończeniu rozpoczyna się całą procedurę. Rekonstrukcję wykonuje się różnymi sposobami. Do odbudowy paznokcia wykorzystuje się masę żelową albo akrylową. Produkty te zawierają często w składzie substancję przeciwgrzybiczą. Celem rekonstrukcji jest imitacja naturalnego paznokcia oraz zastąpienie naturalnej płytki przez pewien czas. Dzięki niej uzyskuje się dobry efekt estetyczny, jak i terapeutyczny. Zrekonstruowaną płytkę można malować i pielęgnować. Zabieg jest prosty do wykonania i bezbolesny.
Rekonstrukcja płytki paznokciowej – krok po kroku:
-
- wywiad medyczny oraz badanie palpacyjne,
oczyszczanie pozostałości płytki paznokcia, jak i łożyska,
wprowadzenie właściwej terapii np. grzybicze czy usunięcie krwiaka (jeśli jest to potrzebne),
opracowanie płytki paznokciowej i łożyska,
odtłuszczenie,
nałożenie masy do rekonstrukcji, po czym jej utwardzenie,
opracowanie płytki frezami i polerką,
aplikacja środka regenerującego naskórek wokół paznokcia.
Odbudowa paznokci daje długotrwałe efekty, niekiedy nawet na całe życie. Ważne jest jednak zachowanie profilaktyki, jak i przestrzeganie zaleceń od podologa. Zdarza się, że problem powraca.
Przeciwwskazania do wykonania rekonstrukcji paznokcia
-
- noszenie zbyt wąskiego lub zbyt ciasnego obuwia (szpilki, trampki, sztyblety, baleriny),
niewyleczone zakażenie grzybicze albo bakteryjne,
stany zapalne w obszarze płytki paznokciowej,
uprawianie intensywnych aktywności fizycznych np. bieganie, taniec,
długość paznokcia jest mniejsza niż ¼ całkowitej długości płytki,
po zabiegach chirurgicznych,
po usunięciu egzostoz czy osteofitów (odbudowa jest możliwa po minimum 2 latach).
Odbudowa paznokci jest w pełni bezpieczna i pozwala na uzyskanie naturalnego i estetycznego efektu. Dzięki niej każdy pacjent może cieszyć się ładnie wyglądającymi paznokciami, a przy tym czuć się komfortowo nosząc odkryte obuwie.
Spondylus podolog Szczecin |
Aleja Papieża Jana Pawła II 36 |
70-453 Szczecin |
665035035 |
spondylus-podologia.pl |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Satin podolog Warszawa |
Podleśna 7 |
01-673 Warszawa |
228334787 |
www.satin.pl |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |