Pranie wykładzin i dywanów krok po kroku

Pranie wykładzin i dywanów krok po kroku. Eleganckie wykładziny i dywany zdobią nie tylko podłogi domów, ale również instytucji publicznych oraz dużych biur. Ich obecność jest bardzo funkcjonalna i zapewnia większy komfort użytkowników tych pomieszczeń. Pełnią funkcję wygłuszającą i ozdobną, zwiększają przytulność pomieszczeń, a także chronią podłogi przed uszkodzeniem i nadmierną eksploatacją. Przy dużej liczbie osób pojawia się jednak problem czyszczenia materiału. Samo czyszczenie jest niewystarczające i nie usuwa w pełni zanieczyszczeń. Plamy wciąż pozostają, mimo regularnego użytkowania odkurzacza. Jak zatem wykonać pranie wykładzin i dywanów, by pozbyć się nieestetycznych plam i zabrudzeń? Jakie środki piorące stosować, by nie zniszczyć ich materiału? Okazuje się, że zarówno metoda, jak i zastosowane preparaty mają ogromne znaczenie.

Sposoby na pranie wykładzin i dywanów

Czyszczenie wykładzin https://montazwykladzin24.pl/czyszczenie-i-konserwacja-wykladzin/ dywanowych można wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest klasyczne pranie ręczne. Drugi natomiast to pranie na sucho. Każda z metod wymaga zastosowania odpowiednich środków chemicznych, a także profesjonalnego sprzętu. Niektórzy podchodzą sceptycznie do potrzeby użytkowania sprzętu, ponieważ teoretycznie wiąże się to z wysokimi kosztami. Alternatywą jest jednak wypożyczenie, a w przypadku większych firm i przedsiębiorstw można zlecić pranie wykładzin i dywanów profesjonalnym firmom sprzątającym.

Niezależnie od powierzchni tkaniny oraz miejsca jej położenia, pranie wykładzin i dywanów należy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia powierzchni za pomocą odkurzacza. W dalszej kolejności można przystąpić do aplikowania preparatu czyszczącego. Najpierw wykonujemy próbę na niewielkim skrawku materiału. Jeśli nie występują niepożądane reakcje, można preparat rozcieńczyć i wlać do urządzenia. Odkurzacz piorący jednocześnie czyści i płucze materiał. Na koniec należy wybrać opcję suszenia. Drugą opcją jest pranie wykładzin i dywanów na sucho. Również w tym przypadku należy wykonać dokładne czyszczenie powierzchni materiału. Następnie wyczesać runo oraz nałożyć aktywizator, który uwidacznia brud. W dalszej kolejności nakładany jest suchy środek czyszczący (w postaci specjalnych wiórek). Na tak przygotowaną wykładzinę wprowadza się sprzęt, który czyści tkaninę. Po około 40 minutach można ponownie odkurzyć wykładzinę, stosując silnie ssący odkurzacz.

Ręczne pranie wykładzin i dywanów

W domu rzadko wykorzystuje się odkurzacze piorące, częściej korzystamy ze środków czyszczących. Ręczne czyszczenie jest bardzo podobne, ponieważ rozpoczyna się od dokładnego usunięcia kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Można w tym celu stosować odkurzacz, jak i trzepak. W drugim przypadku kurz zostanie dokładniej usunięty. W dalszej kolejności należy przygotować miskę z wodą i delikatnym środkiem czyszczącym, namoczyć gąbkę w roztworze i przecierać wykładzinę kawałek po kawałku. Następnie dokładnie spłukać i pozostawić do wyschnięcia. Istnieją również wygodne preparaty w sprayu, które można wygodnie rozprowadzić bezpośrednio na materiale i delikatnie rozetrzeć.

Jakie są rodzaje preparatów do czyszczenia wykładzin i dywanów?

Ceny środków czyszczących są różne, dostępnych jest również wiele preparatów dedykowanych do dywanów. Nie wszystkie jednak służą do czyszczenia ręcznego. Każdy zawiera dokładne informacje dotyczące przeznaczenia i sposobu użytkowania. Produkty różnią się pojemnością opakowania, ale również stężeniem składników czynnych. Dostępne są również jako wygodne spraye, które można rozprowadzić bezpośrednio na tkaninie, płyny do rozcieńczania lub proszek, który należy wcześniej połączyć z wodą lub rozetrzeć na wykładzinie. Preparaty czyszczące różnią się także intensywnością działania.

Pranie wykładzin i dywanów a akcesoria do sprzątania

Pranie wykładzin i dywanów można przeprowadzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie profesjonalnych odkurzaczy piorących z funkcją suszenia. Przynoszą one najlepsze efekty, ale ich zakup, a nawet wypożyczenie wiąże się ze sporymi kosztami, które z punktu widzenia budżetu domowego, są zwykle nieopłacalne. Inną opcją jest karcher, który jest bardzo praktyczny i pozwala skutecznie oczyścić powierzchnię tkaniny. Podstawowe akcesoria to oczywiście gąbka i szczotka z delikatny włosiem, która nie uszkodzi runa dywanu.

Jak często prać wykładziny i dywany?

To, jak często wykonywać pranie wykładzin i dywanów zależy od kilku czynników. Po pierwsze materiału, z którego dywan jest wykonany. Delikatne i cienkie tkaniny należy czyścić rzadziej i używać do tego celu specjalnych środków, które nie zniszczą delikatnej struktury. Z kolei w miejscach o dużym natężeniu ruchu należy zadbać o regularne pranie, ponieważ w większym stopniu na powierzchni wykładzin pojawiają się plamy i zabrudzenia, które z czasem coraz trudniej usunąć. Domowe dywany można prać nawet co 3-4 miesiące, a mimo to będą się doskonale prezentować. Niezależnie jednak od częstotliwości prania, należy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu, co pozwoli im jak najdłużej zachować trwałość i dobrą jakość.