Skrytki sejfowe – czy warto z nich korzystać?

Skrytki sejfowe – czy warto z nich korzystać? Każdy z nas w swoim życiu stara się dorobić i podczas gdy zazwyczaj jest to związane z zarabianiem pieniędzy, często zakłada również wchodzenie w posiadanie cennych przedmiotów – biżuterii, sprzętu elektronicznego, ale i chociażby obligacji. Naturalnym jest, że wszystkie tego typu rzeczy chcemy trzymać w miejscu bezpiecznym, ale i stale dla nas dostępnych, by móc sięgać po nie w dowolnym miejscu.

Za bezpieczne nie zawsze możemy uznać nasze mieszkanie czy dom – zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy co chwila słyszy się o włamaniach czy kradzieżach. jaka jest ich alternatywa? Doskonałą okazują się być skrytki sejfowe Warszawa (choć obecne są nie tylko w niej, ale i w wielu innych miejscach). Co musimy o nich wiedzieć i czy tak właściwie warto z nich korzystać?

Czym są skrytki sejfowe Warszawa, co możemy w nich trzymać i ile kosztuje ich wynajęcie?

Skrytki sejfowe w Warszawie, ale i w innych miastach Polski, są specjalnie wyznaczonymi przestrzeniami w banku, zamykanymi osobno dla każdej z zainteresowanych nimi osób, w których – za odpowiednią opłatą – możemy przechowywać niemal dowolne przedmioty składowe naszego majątku (za wyjątkiem broni, narkotyków, artykułów ulegających zepsuciu czy substancji wybuchowych i radioaktywnych). Koszta związane z ich wynajmowaniem zależą w pełni od okresu, na jaki są wynajmowane. opcji mamy kilka:

  • wynajęcie na czas nieokreślony – skrzynka jest wtedy nieco droższa, ale w każdym momencie możemy zrezygnować z jej wynajmowania;
  • wynajęcie na miesiąc – przedmioty możemy w niej trzymać do miesiąca – to rozwiązanie tanie, ale i krótkoterminowe;
  • wynajęcie na rok – najbardziej opłacalne, zmusza nas do dokonania jednorazowej opłaty za wynajem.

Choć zależy to od konkretnego banku, większość daje dostęp do skrzynek o różnym rozmiarze. Wybranie tej większej niż standardowa może się wiązać z koniecznością uiszczania dodatkowej opłaty.

Dostęp do skrytki sejfowej posiada wyłącznie jej właściciel oraz ewentualny pełnomocnik. Mimo wszystko jednak może ona być udostępniona organom ścigania, jeżeli zostaniemy zamieszani w sprawę, w której moglibyśmy ukryć dowody. Dostęp do zawartości skrzynki otrzyma również komornik, ale też sam bank, jeśli upłynie okres wynajmu albo nie zapłacimy za przedłużenie umowy. Najpierw jednak zostaniemy poproszeni o oddanie kluczy – dopiero w ostateczności zawartość skrytki zostanie wyjęta z niej przez sam bank.

Kto może wejść w posiadanie tego typu skrytki?

Skrytki sejfowe - czy warto z nich korzystać?Choć to, kto może być posiadaczem skrytki sejfowej w Warszawie zależy od konkretnego banku lub firmy prywatnej, który takowe udostępnia, zazwyczaj nie ma większych wymagań względem nabywcy – może nim być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna. Nie jest nawet wymagane bycie rezydentem naszego kraju – mieszkaniec Polski założy ją na podstawie dowodu osobistego, a cudzoziemiec – na bazie swojego paszportu.

Warto wspomnieć, że skrytka bankowa nie musi być zarządzana wyłącznie przez jedną osobę. Postawić może na nią również i małżeństwo (wtedy oboje małżonków ma dostęp do jej zawartości). Możliwe jest też ustanowienie pełnomocnictwa (koniecznie w formie pisemnej). Żadna osoba poza tymi posiadającymi kluczyk i widniejących w stanie własności nie może uzyskać dostępu do skrzynki. Jeśli jej właściciel umrze, konieczne będzie dokonanie postępowania spadkowego, by ustalić, komu taki dostęp będzie się należał.

Jak wygląda korzystanie ze skrytki?

Proces wynajmowania skrytki sejfowej w Warszawie rozpoczyna się od podpisania z bankiem umowy – koniecznie takiej wyszczególniające okres wynajmowania jej, ale też pełnomocnictwo w dawaniu do niej dostępu. Po podpisaniu umowy otrzymuje się klucz do depozytu – drugi jest zawsze przechowywany w banku. Co ciekawe, skrytkę można otworzyć wyłącznie za pośrednictwem obu kluczy jednocześnie – do dokonania tego potrzebna jest więc obecność zarówno właściciela, jak i pracownika banku. Każdorazowe odwiedzenie skrytki jest ewidencjonowane.

Bank nie posiada kopii klucza wręczonego wynajmującego. Oznacza to, że musi on go pilnować tak dobrze, jak tylko potrafi – choć jego kradzież nie doprowadzi do utraty depozytu, może wiązać się z nieprzyjemnościami (w tym wezwaniem specjalnego ślusarza), również finansowymi.

Co ciekawe, samo otwieranie skrytki sejfowej w Warszawie wiąże się ze specjalną procedurą – na samym początku swój klucz przekręca pracownik banku, a dopiero później – właściciel skrytki. Zamykanie odbywa się w sposób odwrotny.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości fakt, że skrytki sejfowe w Warszawie i innych miastach Polski stanowią jeden z najbezpieczniejszych sposobów na to, by przechowywać swoje niemal dowolne cenne rzeczy. Przede wszystkim bank bierze pełną odpowiedzialność za dbanie o ich bezpieczeństwo. Poza tym, są zawsze pod ręką – ich lokalizacja zwykle pokrywa się z atrakcyjnym miejscem oddziału wybranego banku. Nade wszystko jednak skrzynki tego typu wcale nie są drogie – zwłaszcza, jeżeli abonament za nie decydujemy się opłacać co rok. Nie wahajmy się postawić na nie, jeśli dbamy o bezpieczeństwo najcenniejszych części naszego majątku.