Rekonwalescencja po operacji żylaków kończyn dolnych. Jeżeli zachowawcze metody leczenia żylaków kończyn dolnych nie przyniosły zauważalnych rezultatów, wykonuje się chirurgiczne usunięcie żylaków. Aby całość interwencji chirurga zakończyła się sukcesem, należy stosować się do wielu zaleceń. Z tego względu przestrzeganie zasad rehabilitacji jest priorytetem chroniącym przed nawrotem żylaków. Jakie środki przyczyniają się do przyspieszonej regeneracji organizmu po operacji? W jaki sposób zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu żylaków i rozwoju powikłań w trakcie rekonwalescencji? Dowiedzmy się o tym.
Zalecenia po operacja usunięcia żylaków kończyn dolnych
Okres rekonwalescencji po operacji trwa zwykle od 2 do 3 miesięcy. W niektórych, skrajnych przypadkach może utrzymywać się do niemal 6 miesięcy. W tym czasie ciało powoli regeneruje się, powracając tym samym do normalnego trybu życia. Aby przyśpieszyć proces rehabilitacji, zalecane jest stosowanie specjalnych diet, wykonywanie umiarkowanej aktywności fizycznej i stosowanie się do zaleceń lekarza. Nowatorską formą rehabilitacji jest także stosowanie elastycznych pończoch uciskowych.
Jak odżywiać się w trakcie rekonwalescencji pooperacyjnej?
Produkty spożywcze które można spożywać podczas rehabilitacji
Przy sporządzaniu diety dla osób po operacji należy włączyć do jadłospisu pokarmy rozrzedzające krew i wzmacniające naczynia krwionośne. Jeśli posiadamy nadwagę, ważne jest przede wszystkim znormalizowanie metabolizmu i dostosowanie wagi. Najlepszymi produktami spożywczymi, które można jeść codziennie w trakcie rekonwalescencji to m.in.:
Preparaty zawierające witaminę C. Kwas askorbinowy neutralizuje negatywne działanie wolnych rodników, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i zmniejsza ich przepuszczalność. Zaleca się włączenie do diety wszelkich owoców cytrusowych, papryki, porzeczek, kapusty, brzoskwiń, szpinaku czy zielonego groszku. Produkty zawierające kumaryny także spełnią swoje zadanie. Posiadają one właściwości przeciwzakrzepowe, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi zakrzepicy. Kumaryny występują w czerwonych porzeczkach.
Owoce morza podczas rekonwalescencji po operacji żylaków nóg są jednymi z najlepszych produktów spożywczych. Bogate w białko i nienasycone kwasy tłuszczowe Omega skutecznie obniżają poziom złego cholesterolu. Zawierają także duże ilości aminokwasów, pomagających zachować elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Oprócz tego oczywiście warto spożywać wszelkie pokarmy roślinne zawierające błonnik.
Wątróbka wołowa sprzyja poprawie syntezy elastyny, która jest niezbędna do utrzymania elastyczności i wytrzymałości naczyń krwionośnych. Jedzenie smażonych potraw w trakcie rehabilitacji jest zabronione. Z tego względu zaleca się spożywanie potraw gotowanych na parze, duszonych czy pieczonych. Warzywa i owoce najlepiej spożywać na surowo.
Produkty spożywcze których nie wolno spożywać
Wszelkie dania z dużą ilością soli, wędzone, pikantne i marynowane. Tego typu produkty bogate są w duże ilości soli i przypraw, przez które w okolicach nóg może pojawić się obrzęk. Sympatycy kofeiny z kolei muszą zrezygnować z picia kawy. Całkowite porzucenie kawy lub ograniczenie jej do minimum jest najrozsądniejszą opcją. To samo tyczy się alkoholu, który powinien zostać całkowicie ograniczony. Alkohol przyczynia się do nadmiernego gromadzenia płynów w organizmie, doprowadzając do bolesnych obrzęków.
Aktywność fizyczna w trakcie rekonwalescencji po usunięciu żylaków
Oprócz odpowiednich pokarmów także i umiarkowane ćwiczenia fizyczne, gimnastyka pozwalają przyspieszyć proces rekonwalescencji. Jednakże nadmierne obciążenie w trakcie ćwiczeń może zaszkodzić i doprowadzić do niepożądanych komplikacji. Aby temu zapobiec, należy skonsultować się z lekarzem, dowiadując się, jakiego rodzaju ćwiczenia są aktualnie najlepsze. Wielu pacjentów po operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych zastanawia się, czy mogą chodzić. W większości przypadków chodzenie nie tylko nie jest zabronione, ale zalecane. Średnie tempo chodzenia w trakcie 2-3 miesięcy po operacji pozwala uniknąć tzw. przekrwienia żył związane z zastojem krwi. Osoby interesujące się kulturystyką i sportami siłowymi powinny trenować słabiej niż zwykle przez pierwsze miesiące po operacji. Taka zmiana przeciwdziała nadmiernemu stresowi fizycznemu, przyspieszają rekonwalescencję.
Czy odzież uciskowa pomaga w rekonwalescencji po operacji?
Głównym zadaniem specjalnej odzieży uciskowej jest poprawa krążenia krwi. Wraz z tym w parze idzie także zapobieganie powstawaniu zakrzepów i optymalny rozkład ciśnienia w kończynach dolnych. W zależności od lokalizacji i obszaru, na którym przeprowadzona była operacja, pacjent może wybrać bandaże, rajstopy i pończochy uciskowe.
Jakie powikłania można napotkać w trakcie rekonwalescencji?
Nieprzyjemne konsekwencje związane ze stanem pooperacyjnym mogą wynikać z osłabienia funkcji ochronnych organizmu lub nieprzestrzegania zaleceń lekarskich. Wśród najczęstszych powikłań można napotkać takie objawy jak:
-
Krwawienie na początku lub w późnym okresie rekonwalescencji;
-
Ropienie, zakażenie ran pooperacyjnych;
-
Ponowny rozwój choroby – nawrót żylaków.
Wśród przyczyn nawrotu żylaków kończyn dolnych znajdują się błędy, które miały miejsce podczas operacji. Co więcej, przyczyną często jest samo niedopatrzenie osoby przechodzącej stan pooperacyjny. Nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich, ignorowanie działań profilaktycznych może doprowadzić do ponownego, patologicznego nawrotu żylaków. Aby uniknąć możliwego rozwoju powikłań, nie należy zaniedbywać zaleceń lekarza, a także zadbać o swoje zdrowie i nogi.