
Filtry przemysłowe do powietrza – ich głównym zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń, które mogą okazać się szkodliwe dla ludzi, a także dla środowiska naturalnego. Właściciele zakładów przemysłowych muszą dobrać rozwiązania, które z jednej strony będą zgodne z obowiązującym prawem, z drugiej strony spełnią ich wymagania i potrzeby. Jakie są rodzaje filtrów przemysłowych do powietrza? Które z nich warto wybierać?
Filtry powietrza wlotowego
Zacznijmy od filtrów powietrza wlotowego, które można nazwać jednymi z najpopularniejszych. Ich zadaniem jest uzdatnianie powietrza, które dostaje się do konkretnego miejsca, na przykład do hali produkcyjnej. Mówimy tutaj o zastosowaniu filtrów wentylacyjnych, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego zakładu. Z jednej strony umożliwiają one swobodną pracę zatrudnionym, z drugiej strony zapobiegają dostawaniu się substancji szkodliwych do wnętrza maszyn. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku stosowania wrażliwego sprzętu. Podstawowe filtry powietrza wlotowego charakteryzują się stosunkowo niską ceną, dzięki czemu mogą w nie zainwestować nawet te zakłady, które nie działają na szeroką skalę. Niemniej jednak na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane rozwiązania. Warto rozważyć ich zakup, zwłaszcza jeśli zapylenie w halach produkcyjnych jest dosyć duże. Pamiętajmy przy tym, że normy ustawowe są maksymalnymi, jednak dążmy do tego, aby zapylenie w miejscu pracy było jak najmniejsze.
Filtry powietrza wylotowego
Głównym zadaniem filtrów powietrza wylotowego jest oczyszczanie cząsteczek, który wydostają się na zewnątrz, a więc do środowiska naturalnego. Chodzi tutaj przede wszystkim o ochronę przyrody, lecz również ludzi. Bardzo istotne jest w tym kontekście przestrzeganie norm, jednak – tak jak w przypadku filtrów powietrza wylotowego – można też zainwestować w zaawansowane technologicznie rozwiązania. Najczęściej właściciele firm decydują się na zakup filtrów workowych oraz patronowych. Filtry workowe są tańsze, lecz ich użytkowanie jest nieco bardziej skomplikowane. Inaczej jest w przypadku filtrów patronowych – droższych, lecz o wiele wydajniejszych.
Filtry sprężonego powietrza
W większych zakładach przemysłowych znajdziemy również filtry sprężonego powietrza, które napędza narzędzia i maszyny, zatem stanowi nieodłączny element procesu produkcyjnego. Filtry sprężonego powietrza to dosyć skomplikowane urządzenia, które muszą powietrze osuszyć, a także odkleić, tak aby przede wszystkim jego użytkowanie nie stanowiło ryzyka dla maszyny. Celem jest usunięcie drobnych zanieczyszczeń stałych, a także związków chemicznych, które mogą powstawać w wyniku przeprowadzania niektórych procesów. Tutaj dużą rolę odgrywa węgiel aktywny, który stanowi swego rodzaju oczyszczacz.
Jakie filtry przemysłowe wybrać do swojej firmy?

Wybór odpowiednich filtrów przemysłowych to zadanie, którego powinien podjąć się specjalista. Warto mieć na uwadze, że w zakładach produkcyjnych oczyszczanie powietrza to tylko jeden aspekt. Często mówimy również o oczyszczaniu cieczy, w zależności od tego, jak przebiegają poszczególne procesy produkcyjne. Niemniej jednak w kontekście filtrów przemysłowych powietrza warto pamiętać, że mają one za zadanie oczyszczanie cząsteczek, które pozostają w danym pomieszczeniu, wydostają się na zewnątrz bądź napędzają maszyny do pracy. Dobór odpowiedniego systemu nie może być kwestią przypadku, a wręcz przeciwnie – należy skupić się przede wszystkim na wyśrubowanych normach ustawowych. Dodatkowo należy mieć na względzie dobro pracowników oraz ochronę zdrowia ludzkiego i ekosystemu. Wyborem właściwych dla danej firmy rozwiązań najczęściej zajmują się inżynierowie, którzy posiadają w tej materii sporą wiedzę i doświadczenie zawodowe. Niemniej jednak warto zapytać o zdanie także osoby, które na co dzień zajmują się doborem systemów filtrujących dla firm działających w różnych gałęziach gospodarki. Pamiętajmy, że przemysłowe filtry powietrza sprawdzają się nie tylko w firmach produkcyjnych czy w dużych zakładach przemysłowych, lecz również w jednostkach użyteczności publicznej, na przykład w szpitalach.
Montaż i konserwacja systemów filtrujących
Dobór właściwego filtra przemysłowego do powietrzato dopiero część obowiązków, jakich muszą dopełnić pracodawcy. Bardzo istotną kwestią jest również ich montaż, którego powinni podjąć się wyłącznie doświadczeni fachowcy. Nie możemy zapominać o kwestiach związanych z konserwacją urządzeń. Ta powinna mieć miejsce co najmniej raz w roku, choć w przypadku niektórych systemów konieczne są częstsze przeglądy. Wiele zależy od tego, na jakich obrotach pracują one na co dzień. W tym aspekcie musimy przestrzegać zasad podanych przez producenta. Pamiętajmy, że brak odpowiedniej konserwacji urządzeń sprawia, że nie pracują one wydajnie, a czasami nie spełniają nawet swojej podstawowej roli. Okresowe przeglądy nie wiążą się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów, jednak prace konserwacyjne w przypadku awarii systemu mogą kosztować całkiem sporo.
Polecamy przeczytać : |
https://www.sitart.com.pl/przemyslowe-filtry-powietrza/ |
https://www.tf.edu.pl/przemyslowe-filtry-powietrza/ |
https://www.tathe.pl/filtry-przemyslowe-do-powietrza/ |