W jaki sposób znaleźć pracę w Polsce? Instrukcja dla Ukraińców

W jaki sposób znaleźć pracę w Polsce? Instrukcja dla Ukraińców podejmujących pracę w Polsce znacząco wpłynęli na dynamikę rozwoju naszej gospodarki. Przybywający w ostatnich latach do naszego kraju imigranci sprawili, iż Polska jako jeden z niewielu krajów nie odnotował spowolnienia gospodarczego. Badania wskazały, iż praca dla Ukraińców znajduje się we wszystkich branżach. O przyjęciu na wybrane stanowisko decydują jedynie kwalifikacje.

W jakich sektorach znajdują zatrudnienie mieszkańcy Ukrainy?

Ukraińcy są jedną z tych grup, które chętnie uczą się języka polskiego. Dzięki temu ich asymilacja odbywa się znacznie szybciej niż pozostałych nacji. Oprócz tego biegła znajomość języka polskiego otwiera wiele drzwi. Osoby z wykształceniem wyższym, które potrafią komunikować się zarówno w języku ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim mogą znaleźć dobrze płatną pracę w przedsiębiorstwach współpracujących ze Wschodem. Tłumacz, koordynator projektów, asystent kadry zarządzającej, to tylko niektóre z popularnych ofert proponowanych przez agencję zatrudnienia.

W jaki sposób znaleźć pracę w Polsce? Instrukcja dla UkraińcówOsoby z wykształceniem technicznym mogą liczyć na równie atrakcyjne posady. Pomimo dużej liczby specjalistów, którzy każdego roku wkraczają na rynek pracy, liczba ofert dla osób z ,,fachem w ręku’’ wciąż rośnie. Rosnące zapotrzebowanie na nowe mieszkania sprawia, iż elektrycy, cieśle, osoby od kwestii wykończeniowych są niemalże rozchwytywani. Nierzadko zdarza się, iż Ukraińcy, po kilku latach od przybycia do naszego kraju otwierają własne firmy. Dotyczy to głównie firm remontowych, choć zwiększa się liczba osób, które prowadzą własne restauracje z ukraińska kuchnią.

Kolejna grupa osób, która zna język może liczyć na zatrudnienie w usługach. Dotyczy to zarówno hotelarstwa, sklepów, salonów urody, centrów SPA, kawiarni, jak i supermarketów. Praca dla Ukraińców czeka również w prywatnych gabinetach specjalistycznych. Związana jest z obsługą recepcji, a także archiwizowania kart pacjentów.

Najwięcej ofert pracy związanych jest z sektorem produkcji. Osoby które nie posiadają wykształcenia, a także nie znają języka polskiego mogą wesprzeć jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się działów w Polsce. Produkcja dotyczy zarówno zbierania towaru, jego selekcji, pakowania, transportowania, a także dostarczania pod wskazany adres.

Jak znaleźć pracę w Polsce?

Istnieje wiele metod dotyczących znajdowania pracy w Polsce. Najpopularniejszą są agencje zatrudnienia. Obecnie wiele spośród nich posiada oferty pracy skierowane wyłącznie do Ukraińców. Oprócz tego, iż zapewniają pracę dla Ukraińców, oferują jeszcze pakiet dodatkowych usług. Zatrudniani przez nie specjaliści pomagają w dopełnieniu wszystkich urzędowych formalności związanych z zatrudnieniem. Na ich barkach spoczywa negocjowanie z pracodawcą warunków pracy. Nierzadko pomagają w znalezieniu pierwszego mieszkania, a także kierują do miejsc, w których można znaleźć opiekę medyczną. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza pośród osób, które po raz pierwszy przyjeżdżają do naszego kraju.

Czy istnieją różnice w płacy pomiędzy Ukraińcami a Polakami?

Podczas pierwszej migracji Ukraińców do Polski zauważalne były nierówności związane z wynagrodzeniem za wykonanie tej samej pracy. Dziś owa dysproporcja przestaje być zauważalna. Praca dla Ukraińców jest tak samo wynagradzana, jak w przypadku obywateli Polski. Nowe rozporządzenia ze strony władz, wymusiły na pracodawcach, aby stawki zostały zrównane Dzięki temu nie ma mowy o dyskryminacji ze względu na pochodzenie. Informacja ta dodatkowo motywuje Ukraińców do podjęcia stałego zatrudnienia w Polsce.

Agencje zatrudnienia nierzadko otwierają swoje siedziby na Ukrainie. Zabieg ten ma zapełnić Ukraińcom bezpieczeństwo, a także możliwość swobodnego  dopytać o szczegóły ofert. Współpracując z przedsiębiorcami, którzy w Ukraińcach dostrzegli ogromny niewykorzystany dotąd potencjał, oferują szereg szkoleń, które mają na celu podniesienie ich kompetencji. Szkolenia w zależności od umowy między zainteresowanymi mogą odbywać się zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce.

Ukraińcy przyczynili się do wzrostu polskiego PKB

W jaki sposób Ukraińcy mogą rozpocząć pracę w Polsce? Jakie dokumenty są wymagane? Od 2017 roku Ukraińcy nie mają obowiązku posiadania wizy, która uprawniałaby do podjęcia pracy. każdy obywatel Ukrainy może przebywać w Polsce 90 dni w ciągu każdych 180 dni. W takiej sytuacji wystarczy, aby pracodawca złożył do odpowiedniego urzędu oświadczenie o powierzeniu wybranej osobie wykonanie określonej pracy. PUP wymaga rejestracji, która wynosi 30 złotych. W 2018 roku wprowadzono zezwolenia na pracę. Pracy dla Ukraińców jest w Polsce niezwykle dużo. Przeanalizowano, iż każdy, kto naprawdę poszukuje w Polsce zatrudnienia, na jej otrzymanie nie musi czekać dłużej niż dwa tygodnie. W czternaście dni zostały wliczone wizyty w urzędach pracy oraz pozostałych instytucjach, a także znalezienie zakwaterowania i uzyskanie odpowiedniego ubezpieczenia. W ich ramach mieści się również pierwsze przysposobienie do wykonywanej pracy, a także podpisanie umowy z pracodawcą.