Ile kosztuje kontener morski

Ile kosztuje kontener morski. Zakupienie kontenera morskiego jest to obecnie jedna z najlepszych opcji na to, aby stosunkowo niskim kosztem oraz własnym nakładem pracy (to jest akurat w tym zestawieniu najważniejsze), zbudować sobie na przykład domek letniskowy lub mieszkanie z kontenera. W internecie dla przykładu znajdziemy wiele porad czy tutoriali, jak się do tego zabrać. Opinie na temat użyteczności kontenerów są podzielone. Warto tutaj między innymi zgłębić ten temat z punktu widzenia funkcjonalności i użyteczności oraz kosztów, jakie należałoby na taki projekt wyłożyć, z wykorzystaniem na przykład kontenera morskiego oraz z wykorzystaniem klasycznych metod. Poprzez klasyczne rozumiemy po prostu zakupienie projektu oraz wynajęcie ekipy, do zbudowania takiego domku, na przykład z drewna.

Jakich argumentów używają przeciwnicy kontenerów morskich?

Oczywiście każda idea nieważne czy jest to nowy pomysł, czy jest już to coś obecnego od dłuższego czasu, ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Wcale nie oznacza to, że jedni czy druzy muszą się mylić, często po prostu nie słuchają się nawzajem. Bardzo wiele zależy od podejścia do danego zagadnienia oraz od tego, co w zasadzie chcielibyśmy, stosując niektóre metody uzyskać. Przeciwnicy wykorzystywania kontenerów morskich w pierwszej kolejności sugerują, że szerokie wykorzystanie kontenerów morskich oraz kontenerów mieszkalnych czy kontenerów budowlanych, do budowania sobie z nich domków letniskowych lub mieszkań, jest czymś w rodzaju sztucznego napędzania popytu na te produkty, które zalegają w naszych krajach, w bardzo dużych ilościach. W pewnym sensie można im przyznać rację, ale też nie do końca.

Skąd tyle kontenerów?

Faktem jest, że kontenerów morskich zarówno w Polsce, jak i w innych krajach zachodu, jest naprawdę bardzo dużo. Wynika to z charakteru przepływów logistycznych. Dużo więcej kontenerów przypływa do nas na przykład z Chin, niż do nich wraca, a transportowanie pustego kontenera dla producenta kontenerów magazynowych, czy firmy logistycznej, nawet z najtańszymi środkami transportu, jest dużo mniej opłacalne, niż wyprodukowanie kontenera morskiego od podstaw w Azji. Jest to powodem tego, że wiele kontenerów morskich, stanowi w zasadzie dużą formę opakowania jednorazowego. Jednak nie wykorzystujemy tak naprawdę kontenerów morskich, ponieważ nam zalegają, tylko dlatego, że ktoś zauważył, że mogą być one faktycznie użyteczne. Czysto teoretycznie możemy zbudować sobie również dom z butelek po wodzie mineralnej, ale nikt tego nie robi nie dlatego, że jest ich mało, tylko dlatego, że byłoby to mało funkcjonalne i mało ergonomiczne rozwiązanie.

Co nam daje budowa domku z kontenera morskiego albo na przykład z kontenera budowlanego?

Kontenery morskie są dość duże. Mogą nam zapewnić kilkadziesiąt metrów kwadratowych przestrzeni. Należy taką przestrzeń oczywiście zaadaptować do tego, aby można było w takim kontenerze morskim spokojnie przebywać oraz wypoczywać. Nieco łatwiej jest z kontenerami mieszkalnymi, ale cena kontenerów mieszkalnych jest większa. Koszt takiej adaptacji może być (wliczając to koszt zakupu kontenera, jego transport i rozładunek) nawet kilkadziesiąt do 70% procent mniejszy, niż zbudowanie od podstaw domku letniskowego z drewna. Między tymi dwoma podejściami są dwie zasadnicze różnice. Pierwsza sprawa jest taka, że budując domek letniskowy z kontenera morskiego, możemy te koszty tak naprawdę zredukować dużo bardziej, niż jest to często przedstawiane, chociażby dlatego, że wiele pracy, możemy wykonać samodzielnie, natomiast kiedy jest budowany domek letniskowy, musi to zrobić wyspecjalizowana ekipa, której oczywiście trzeba zapłacić i to najczęściej niemałe pieniądze. Druga sprawa to koszt kontenera. Średnio kontener morski kosztuje około 5000 zł. Cena ta może być trochę mniejsza lub trochę większa w zależności od tego, w jakim miejscu będziemy kontenera szukać oraz w zależności od tego, w jakim będzie stanie. Również trzeba mieć na uwadze, że zwykły kontener morski będzie tańszy, niż na przykład kontener budowlany czy mieszkaniowy, który jest wykorzystywany do zakwaterowania pracowników. Taki kontener może być nawet dwukrotnie droższe, ale jest już tak naprawdę zaadaptowany do tego, aby można się było do niego wprowadzić.

Przeciwnicy kontenerów morskich nie zwracają również uwagi na to, że gdybyśmy na przykład chcieli wybudować domek letniskowy samodzielnie z drewna, taka budowa trwałaby dość długo. Do etapu, kiedy konstrukcja jest zadaszona, mogłoby potrwać dość długo, szczególnie jeśli byśmy wykonywali te prace sami, a cała konstrukcja w tym czasie, mogłaby być narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne, a po drugie my sami nie moglibyśmy w takim kontenerze przebywać. Z kontenerami sytuacja zupełnie inaczej wygląda. Kontener możemy sobie postawić na działce i może on tam stać nawet 2 lata i właściwie nic mu się nie stanie. Jest już zadaszony, a my w tym czasie możemy zebrać materiały bądź pieniądze na wykończenie i po trochu kontener wykańczać. Jest to możliwość naprawdę kusząca, szczególnie dla osób mniej zamożnych.