O czym warto pamiętać wybierając biuro rachunkowe?

O czym warto pamiętać wybierając biuro rachunkowe? Niejeden początkujący przedsiębiorca w pewnym momencie staje przed wyborem biura rachunkowego, które będzie prowadzić księgowość firmy i zajmować się rozliczeniami podatkowymi. Ponieważ rachunkowość to bardzo odpowiedzialne zadanie, nie należy powierzać go pierwszej lepszej osobie. Dokonanie właściwego wyboru może mieć ogromne znaczenie jeśli chodzi o powodzenie biznesu. Warto więc poznać kilka podstawowych kryteriów, które powinno spełniać dobre biuro rachunkowe. Na co dobrze jest zwracać uwagę, by podjąć najlepsza decyzję?

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe https://rachunkowebiuro.szczecin.pl/doradztwo-podatkowe/ odciąża przedsiębiorcę i bierze na siebie prowadzenie księgowości jego firmy. Usługi, które może dla nas świadczyć takie biuro są bardzo liczne. Do jego podstawowych i najczęstszych zadań należy:

  • prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów,
  • wystawianie faktur,
  • przygotowywanie rozliczeń i raportów dla ZUS,
  • rozliczanie płacy dla pracowników,
  • pozostawanie w kontakcie z urzędami,
  • analizowanie sytuacji finansowej firmy,
  • doradztwo w sprawach finansowych.

Samodzielne zajmowanie się wszystkimi tymi rozliczeniami może być skomplikowane i pracochłonne. Jednak nie każdy przedsiębiorca ma środki i możliwości, by na stałe zatrudnić w swojej firmie księgową. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie księgowości do profesjonalnego biura rachunkowego. Współpraca z takim biurem nie jest trudna. Przedsiębiorca dostarcza wszystkie niezbędne dokumenty, a resztą zajmują się pracownicy biura. Później informują firmę o wysokości wymaganych opłat, podatków i i składek ZUS.

Cechy dobrego biura rachunkowego

O czym warto pamiętać wybierając biuro rachunkowe?
O czym warto pamiętać wybierając biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe może otworzyć właściwie każdy, jednak z pewnością nie chcemy powierzać swojej księgowości osobom niewykwalifikowanym i niekompetentnym. Dlatego należy upewnić się, czy księgowi w wybranym przez nas biurze rachunkowym posiadają ukończone szkolenia, kursy i certyfikaty  https://skwp.krakow.pl/terminy-szkolen-i-kursow/. Wskaźnikiem kompetencji danej osoby może być Licencja Ministra Finansów lub Certyfikat Centrum Informacji Księgowej. Księgowość to dziedzina, która cały czas się rozwija, dlatego tak ważne jest, by dane biuro rachunkowe przykładało dużą wagę do ciągłego poszerzania i aktualizowania wiedzy. Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru biura rachunkowego jest to, czy posiada ubezpieczenie OC. Polisa ta będzie dla nas zabezpieczeniem na wypadek, gdyby podczas prowadzenia księgowości pracownik biura dokonał jakiejś znaczącej pomyłki. Istotna jest również jej wysokość. Koszty ubezpieczenia muszą być na tyle duże, by mogły pokryć ewentualne straty, które poniesie nasza firma na skutek błędu biura. Warto również dowiedzieć się, czy ubezpieczeniem są objęci poszczególni doradcy podatkowi i jaki zakres obejmuje ta polisa.

Wiol biuro rachunkowe
Wiol biuro rachunkowe

Zanim dokonamy wyboru biura rachunkowego zastanówmy się jakich konkretnie usług potrzebujemy. Oferty obecnych na rynku biur różnią się od siebie. Niektóre zajmują się jedynie podstawowymi usługami księgowymi, a inne oferują również dodatkowe wsparcie, na przykład reprezentowanie firmy w urzędach oraz doradztwo finansowe. Na rynku działają również biura, które specjalizują się w konkretnym typie działalności. Decydując się na biuro rachunkowe z określoną specjalizacją mamy pewność, że posiada już doświadczenie w obsłudze firm z tej samej branży jak nasza. Nie zapominajmy również o tym, że wybrane przez nas biuro musi zapewniać właściwą ochronę danych personalnych. Może wydawać się to oczywistością, jednak bezpieczeństwo informacji jest sprawą tak ważną, że nie należy jej bagatelizować. Solidne biuro rachunkowe posiada też dobrej jakości, aktualne i co najważniejsze legalne oprogramowanie komputerowe. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nasze dane, które przechowywane są na komputerze, mogą zostać utracone lub usunięte w wyniku kontroli i konfiskaty dysku.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Biura rachunkowe Łódź
Biura rachunkowe Łódź

Oprócz spełniania podstawowych kryteriów, takich jak te, które wymieniono powyżej, wybrane przez nas biuro rachunkowe powinno odpowiadać naszym konkretnym potrzebom. Już na początku współpracy warto dowiedzieć się, w jaki sposób odbywa się przepływ dokumentów. Najbardziej wygodna jest oczywiście droga elektroniczna, jednak niektóre biura wymagają tego, by po dokumenty stawiać się osobiście. Częste wizyty w biurze mogą być kłopotliwe i czasochłonne, dlatego jeśli chcemy ich uniknąć, wybierzmy biuro, które korzysta z nowoczesnych metod wymiany informacji. Ważna jest również sprawna i szybka komunikacja z biurem. Niektóre umożliwiają kontakt jedynie w określonych godzinach, na przykład od 8 do 16. Jednak czasem potrzebujemy nagłej porady lub wsparcia. Dobrze jest upewnić się, czy w razie takiego wypadku nasz księgowy udzieli nam pomocy również po godzinach pracy. Należy dowiedzieć się też, czy dane biuro prowadzi w swojej siedzibie archiwizację dokumentów. Jest to zazwyczaj najbardziej korzystne i wygodne rozwiązanie. Nie musimy wtedy martwić się, czy nasze dokumenty są bezpieczne. Wybór dobrego biura rachunkowego uzależniony jest od wielu czynników. W tej kwestii nie warto pójść na skróty i wybrać najtańszą opcję. Dokonajmy świadomej i przemyślanej decyzji, która przyczyni się do pomyślności naszego biznesu.