Czy znalezienie pracy w Polsce jest trudne?

Czy znalezienie pracy w Polsce jest trudne? Choć jeszcze kilka lat temu najpowszechniejszym zjawiskiem było poszukiwanie przez Polaków pracy za zachodnią granicą, obecnie to właśnie w Polsce pracy poszukuje sporo mieszkańców Ukrainy. Przyjeżdżają w poszukiwaniu lepszego życia i możliwości godnego zarobku w uczciwej pracy. Sytuacja dotycząca zatrudniania jest bardzo dynamiczna i obecnie praca dla Ukraińców jest dużo bardziej dostępna niż jeszcze kilka lat temu.

Gdzie należy szukać pracy?

Jednym z pierwszych kroków do uzyskania zatrudnienia jest rozpoczęcie samodzielnego poszukiwania. Najczęstszym i najłatwiej dostępnym sposobem na samodzielne szukanie jest przeglądanie wszelkiego rodzaju portali ogłoszeniowych, na których pojawiają się aktualne oferty pracy. Takie rozwiązanie niesie jednak za sobą trochę problemów i komplikacji. Przede wszystkim nigdy nie wiadomo czy ogłoszenie jest szczegółowo opisane i prawdziwe. Bardzo ciężko przewidzieć również podejście i zachowanie potencjalnego pracodawcy. Dlatego też znacznie lepiej jest skorzystać z dotychczasowych doświadczeń innych pracowników lub bliskich osób. Miejsca te, które są polecane, najlepiej sprawdzą się zwłaszcza na początku swojej drogi w poszukiwaniu stałego zatrudnienia. Praca dla Ukraińców może być również oferowana za pośrednictwem profesjonalnych agencji pracy. Doświadczeni pośrednicy pomogą dokonać najwłaściwszego wyboru, biorąc pod uwagę zdobyte do tej pory doświadczenie zawodowe oraz uzyskane wykształcenie. Pomoc doświadczonego pośrednika będzie bardzo przydatna podczas załatwiania wszelkich potrzebnych formalności oraz pozwoleń. Czasem można także liczyć na pomoc w poszukiwaniu miejsca zamieszkania i poznaniu okolicy.

Na jaką pracę można liczyć?

Praca dla Ukraińców będzie wyglądać odmiennie w zależności od różnych czynników. Jednym z czynników decydującym w największym stopniu o charakterze zatrudnienia jest płeć oraz wiek. Starsza kobieta nie może liczyć na jednakowe stanowisko pracy, jak młody mężczyzna. Najczęstszym zajęciem dostępnym dla kobiet jest sprzątanie. Najlepszym rozwiązaniem jest pracowanie dla profesjonalnej firmy i sprzątanie biur o większych powierzchniach. Są to bardzo dobre warunki pracy, która jest legalna i zapewnia ubezpieczenie zdrowotne oraz wszelkie składki i korzyści socjalne. Często można trafić także na oferty sprzątania prywatnych mieszkań i domów, jednak istotne jest, aby mieć świadomość, że jest to wyłącznie zajęcie dorywcze i dodatkowe, które nie gwarantuje legalnego i formalnego zatrudnienia. Ponadto dla kobiet o pochodzeniu ukraińskim dostępnych jest wiele ofert dotyczących opieki nad dziećmi lub osobami starszymi. Wymaga to jednak odpowiedniego podejścia oraz komunikatywnej znajomości języka polskiego. Praca dla Ukraińców najczęściej oferowana jest na stanowiskach fizycznych. Mężczyźni podejmują się pracy na magazynach, w dużych firmach produkcyjnych lub transportowych. W przypadku posiadania miejsca zamieszkania znajdującego się w niewielkiej odległości od pracy, mężczyźni często podejmują się pracy ponad obowiązkowe godziny i dzięki temu uzyskują większe zarobki. W większości dużych miast, znalezienie dobrej i co najważniejsze legalnej oraz dobrze opłacanej pracy dla Ukraińców nie jest trudne. W wielu przypadkach możliwe jest także znalezienie pracy dla innych członków rodziny i dzięki temu zadbanie o przeprowadzkę swoich bliskich na stałe. Sytuacja ekonomiczna, a także polityczna na Ukrainie zachęca tamtejszych obywateli do poszukiwania pracy i miejsca stałego zamieszkania dla siebie na terenie Polski.

Jak poprawić swoją sytuację na rynku pracy?

Praca dla Ukraińców nie zawsze musi być ofertą wyłącznie na kilka miesięcy. Dla poprawy własnej sytuacji i szans na rynku pracy, warto podjąć kilka kroków, które skutecznie polepszą i ułatwią proces rekrutacji na lepsze stanowiska. Ogromne znaczenie przede wszystkim ma komunikatywna znajomość języka polskiego, który potrzebny jest do swobodnego porozumiewania się z innymi współpracownikami, pracodawcą, a także potencjalnymi klientami. Chęć nauki i poprawiania swoich dotychczasowych umiejętności z pewnością poprawi wrażenie u pracodawcy, a także umożliwia staranie się o większe zarobki lub lepsze zatrudnienie. Nauka języka polskiego oznacza także chęć dostosowania się do warunków panujących w środowisku, dlatego wpływa to na przychylność zarówno pracodawcy, jak i innych współpracowników. Warto także brać czynny udział we wszystkich możliwych szkoleniach lub kursach, które pozwolą zdobyć całkiem nowe umiejętności i polepszyć te, które już się posiada. Wykształcenie, a także wcześniejsze doświadczenia z pracy mają ogromny wpływ na poprawę swoich szans podczas rekrutacji. Wykazywanie się chęcią nauki i dużą wiedzą i umiejętnościami może sprawić, że praca dla Ukraińców będzie bardzo przystępna i opłacalna. Niejednokrotnie oferowane stanowiska zgodne z doświadczeniem, wiedzą, wyuczonymi umiejętnościami i zdobytym dotąd wykształceniem mogą być lepsze od tych oferowanych dla tutejszych pracowników na polskim rynku pracy.