Ortodonta – kto to jest?

Ortodonta – kto to jest? Stomatologia jest jedną z dziedzin medycyny. W ostatnich latach, postęp technologiczny i rozwój nowoczesnych technik dentystycznych doprowadził do rozwoju różnych gałęzi stomatologii. Jedną z najpopularniejszych jest ortodoncja, a specjalistą zajmującym się leczeniem ortodontycznym jest stomatolog – ortodonta. Ortodonta jest lekarzem stomatologiem, którego specjalizacja opiera się o profilaktykę oraz leczenie wad zgryzu.

Dodatkowo, do jego zadań należy rozpoznawanie wad szczękowo-twarzowych, które prowadzą do nieprawidłowego zgryzu i obniżenia jakości życia oraz funkcjonowania łuków zębowych u pacjentów. Niegdyś, pacjentami ortodonty były jedynie dzieci oraz młodzież w wieku dojrzewania, ale obecnie, dzięki intensywnemu rozwojowi nauki możliwe jest poprawianie uzębienia i zgryzu także u dorosłych pacjentów. Kim jest lekarz ortodonta? Jakie wady oraz choroby uzębienia leczy ortodonta?

Kim jest ortodonta?

Ortodonta - kto to jest?Ortodonta jest lekarzem stomatologiem, czyli potocznie mówiąc dentystą. Aby uzyskać taki tytuł, stomatolog ortodonta jest zobligowany do uzyskania odpowiednich kwalifikacji w zakresie diagnozowania, a także zapobiegania i leczenia nieprawidłowości, które związane są bezpośrednio z uzębieniem, jak i wyglądem twarzy. Każdy stomatolog, który pragnie uzyskać tytuł specjalisty ortodoncji zobowiązany jest do odbycia specjalizacyjnego stażu z tej właśnie dziedzic. Staż ortodontyczny trwa 4 lata, a podczas tego okresu specjalista ortodonta zdobywa niezbędną wiedzę i doświadczenie, które pomoże w fachowy i profesjonalny sposób zmagać się z problemami pacjentów. Po ukończeniu stażu specjalizacyjnego, lekarz stomatolog przystępuje do egzaminu, który obejmuje zarówno wiedzę praktyczną, jak i teoretyczną. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, stomatolog uzyskuje tytuł specjalisty – ortodonty.

Czym zajmuje się stomatolog – ortodonta?

Ortodonta jest lekarzem stomatologiem, który na co dzień zajmuje się leczeniem wad zgryzu oraz nieprawidłowości szczękowo – twarzowych. Główną misją ortodonty jest eliminowanie i skuteczne leczenie nieprawidłowego ustawienia zębów w łuku, a także usuwanie dysproporcji powstałych między dolnym a środkowym punktem twarzy. Leczenie odbywa się przy wykorzystaniu różnego rodzaju aparatów ortodontycznych, które po nałożeniu pomagają eliminować problem konkretnego pacjenta. Z usług i fachowej wiedzy ortodonty mogą korzystać dzieci, młodzież w wieku dojrzewania, jak i dorośli z całkowicie wykształconymi łukami zębowymi.

Specjalizacja ortodontyczna obejmuje wiedzę w zakresie:

 • badaniu i analizowaniu przebiegu i rozwoju całego narządu żucia,
 • określaniu warunków, które pozwalają na prawidłowy wzrost oraz rozwój narządu żucia,
 • poznawaniu czynników, które decydują w rozwoju wad zgryzu,
 • leczenia i eliminowania nieprawidłowości, które dotyczą niepoprawnego ułożenia zębów, całej szczęki oraz twarzy.

Kto powinien zdecydować się na wizytę u ortodonty?

Profilaktyczna wizyta u dobrego stomatologa – ortodonty jest wskazana dla wszystkich osób. Wady zgryzu obejmują nie tylko widocznie źle ułożone zęby, ale także niewidoczne dysfunkcje, które prowadzą do utrudnionego żucia, bólu głowy czy nadmiernego ścierania się zębów. O konieczności leczenia przy pomocy aparatu ortodontycznego decyduje ortodonta, po wnikliwej analizie stanu uzębienia oraz wykonaniu zdjęć rentgenowskich. Pierwszą konsultację ortodontyczną warto odbyć po ukończeniu przez dziecko 7 roku życia.

Widoczne wady zgryzu u pacjentów, które wymagają leczenia aparatem ortodontycznym, mogą mieć podłoże genetyczne, czyli wrodzone lub nabyte, na skutek działania czynników zewnętrznych. Jakie wady zgryzu jest w stanie leczyć współczesna ortodoncja?

 • tyłozgryz – to wada, która wynika z nadmiernego przesunięcia dolnego łuku zębowego, względem górnego,
 • przodozgryz – to nieprawidłowo ułożony górny łuk, względem łuku dolnego,
 • zgryz o charakterze otwartym – to wada zgryzu, która objawia się brakiem styku między górnymi, a dolnymi zębami.
 • gryz o charakterze głębokim – to nieprawidłowość polegająca na złym ułożeniu siekaczy górnych, które swoją powierzchnią pokrywają połowę wysokości zębów siekaczy dolnych,
 • stłoczenie zębów – to nieprawidłowe ułożenie zębów, podczas których dochodzi do braku miejsca w łuku. Ciasno ulokowane zęby nachodzą na siebie, co obniża jakość higieny jamy ustnej i prowadzi do rozwoju próchnicy,
 • szparowatość zębów – to wada zgryzu, w której dochodzi do zbyt rozległego ułożenia zębów, na skutek czego stają się widoczne tak zwane szpary,
 • zatrzymanie zęba – to jedna z wad zgryzu, w której dany ząb nie wyżyna się spod dziąsła, mimo ogólnego, prawidłowego rozwoju szczęki.

Obecnie, leczenie ortodontyczne jest bardzo rozwiniętą dziedziną stomatologii. Nowoczesne technologie, jakimi operują lekarze ortodonci pozwalają na całkowitą eliminację wad zgryzu. Ich usunięcie jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia zębów, które na skutek złego ułożenia są bardziej podatne na rozwój próchnicy. Dzięki założeniu aparatu ortodontycznego możliwa jest widoczna poprawa wyglądu uśmiechu,  także eliminacja dokuczliwych skutków posiadanych wad zgryzu.