Farba na dach

Farba na dach – dostępne materiały pokrywające dachy wymagają odświeżenia co pewien okres czasu. Pokrycie jest bowiem narażone na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych, które powodują, że blachy, dachówki i drewniane powierzchnie tracą swój wygląd. Jeśli nie jesteśmy zainteresowani wymianą, wówczas godne uwagi jest malowanie. W czym pomoże nam renowacja dachu? Jak przygotować się do procesu związanego z malowaniem dachu? Czy natryskowe malowanie dachu jest rozsądne? Co jest lepszym rozwiązaniem – samodzielne malowanie czy pomoc specjalistów? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

W czym pomoże nam renowacja dachu?

Przede wszystkim powinniśmy sobie uświadomić, że co jakiś czas warto zdecydować się na wykonywanie przeglądu technicznego pokrycia dachowego. Okazuje się bowiem, ze powierzchnia ta jest w sposób szczególny narażona na różnorodne zabrudzenia, rdzewienie, mech. Jeśli zaniedbamy dach naszego domu, wówczas z pewnością nie wygląda to estetycznie. Dodatkowo może to stanowić realne zagrożenie dla domowników. Specjaliści twierdzą bowiem, że osłabiona konstrukcja jest podatna na uszkodzenia. Istnieją jednak sposoby na to aby przywrócić kondycję blachy lub innego materiału. Wykonywane są szeroko rozumiane zabiegi renowacyjne. Dzięki nim z pokrycia znikają mchy, liście, porosty, natomiast wygląd dachu będzie bardziej satysfakcjonujący. Usługi te polegają na czyszczeniu powierzchni i malowaniu poszczególnych elementów. Co ciekawe, stosowana jest także impregnacja. Jej głównym zadaniem jest zmaksymalizowanie ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wśród których wyróżnia się promieniowanie ultrafioletowe. 

Jak przygotować się do procesu związanego z malowaniem dachu?

Farba na dachFarba na dach odgrywa bardzo ważne funkcje. Nie tylko ciekawie prezentuje się pod względem wizualnym, ale także wpływa na odporność wierzchniej warstwy. Wykonywanie tego typu prac wiąże się z koniecznością wcześniejszego odpowiedniego przygotowania. Istotne jest, aby przeprowadzić dokładną kontrolę stanu dachu. Zajmijmy się także zabezpieczeniem tych elementów, które nie będą malowane. Mowa o rynnach, oknach i ścianach. Specjaliści twierdzą, że przed rozpoczęciem czynności właściwych, warto wcześniej opryskać dach przeciwko mchom, algom i innym pleśniom. Już na etapie przygotowania warto wykonać uzupełnienie ubytków i braków. Przed rozpoczęciem malowania powierzchnia musi być wypełniona w sposób szczelny. Z tego powodu konieczne może okazać się założenie kilku dachowych. Niekiedy montowane są też brakujące fragmenty. To wszystko ma na celu poprawę aspektu wizualnego i bezpieczeństwa. Farba na dach powinna być odpowiednio dobrana, aby służyła nam przez długi okres czasu.

Czy natryskowe malowanie dachu jest rozsądne?

W zdecydowanej większości przypadków farba na dach rozprowadzana jest za pośrednictwem metody natryskowej. Jest to szybki i dość efektywny sposób na to, aby malować duże powierzchnie. Co istotne, malując natryskowo jesteśmy w stanie pokryć nie tylko powierzchnię dachówki, ale również blachy. Różnica polega jednak na tym, aby wybrać odpowiedni typ farby- powinna być dopasowana w zależności od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia. Farby mogą się od siebie różnić kolorem- niektóre odmienią wygląd naszego dachu, a inne sprawią, że zostanie przywrócony pierwotny wygląd. Pamiętajmy o tym, że farba na dach powinna być nałożona kilka razy. Pierwsza warstwa jest gruntująca, natomiast pozostałe to te właściwie. Zanim zaczniemy następne etapy, musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego- dzięki temu mieszanka będzie mogła wyschnąć. Kluczowa jest kwestia odpowiedniego przygotowania podłoża. Okazuje się, że najwięcej zabrudzeń gromadzi się pomiędzy dachówkami. Mycie możemy wykonać za pośrednictwem profesjonalnej myjki ciśnieniowej. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie środków chemicznych. Część elementów możemy odmalować w sposób ręczny. Farba na dach powinna charakteryzować się jednak wysoką jakością- tylko wtedy mamy pewność co do jej skuteczności.

Co jest lepszym rozwiązaniem – samodzielne malowanie czy pomoc specjalistów?

Farba na dach może zostać rozprowadzona samodzielnie lub przy pomocy specjalistów. Wybór w tym zakresie jest wysoce problematyczny. Pamiętajmy o tym, że wykonywanie takich czynności wiąże się z koniecznością wykonywania prac na dużych wysokościach. Co więcej, dachy często posiadają wysoki kąt nachylenia- dodatkowo utrudnia to swobodne poruszanie się. Niezbędne okażą się umiejętności w zakresie malowania, a także profesjonalny sprzęt, który nie należy do najłatwiejszych. Jeśli skorzystamy natomiast z usług profesjonalistów, wówczas możemy zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Jednocześnie mamy pewność co do tego, że wykonane prace będą charakteryzowały się dużą precyzją. Możemy więc rozważyć taką możliwość, jeśli nie czujemy się na siłach, jednocześnie nie posiadamy odpowiedniego sprzętu.