Najciekawsze gry PC ostatnich miesięcy

Najciekawsze gry PC ostatnich miesięcy. Od dłuższego czasu mówi się, że rynek gier jest zdominowany przez wojnę na linii Sony-Microsoft. Czy jednak oznacza, że ciekawe gry PC już się nie pojawiają?

Gry PC, które warto znać

Wojna pomiędzy Sony a Microsoftem to fakt, którego nie sposób negować. Na dodatek, wskutek tej wojny cierpią przede wszystkim gracze. Chodzi tutaj przede wszystkim o tak zwane tytuły ekskluzywne. Może nie byłoby w tym nic aż tak złego, gdyby stroną zwycięską owej wojny był amerykański Microsoft. Wiadomo przecież, że ekskluzywne tytułu na X-Box to jednocześnie niemal zawsze gry PC dostępne również dla posiadaczy systemu Windows.

Niestety, powszechna opinia jest taka, że to Sony oferuje o wiele ciekawsze tytuły na wyłączność. Wystarczy tutaj wspomnieć Bloodborne, God of War, Death Strandig, The Last Of Us Part II czy świeże Ghost of Tshushima. Każda z tych kapitalnych gier jest dostępna wyłącznie na konsolę Play Station 4.

Czy jednak oznacza to, że posiadacze komputerów mówiąc kolokwialnie nie mają w co grać? W żadnym wypadku! Ostatnie kilkanaście miesięcy to pojawienie się kilku naprawdę ciekawych tytułów dostępnych także na pecety. Jakie więc gry PC z pewnością warto wziąć pod uwagę? Oto nasz subiektywny ranking.

1. Sekiro: Shadows Die Twice

Gry od znakomitego studia From Software mają swoją własną legendę, stylistykę oraz wierne i liczne grono zarówno fanów, jak i anty-fanów. Ci ostatni nie przepadają za tytułami od twórców serii Dark Souls przede wszystkim ze względu na absurdalny wręcz poziom trudności, od którego odbija się wielu graczy. Dodatkowym zarzutem był nadmiernie rozbudowany system tworzenia postaci, mnóstwo różnych parametrów, ulepszeń itd.

Najciekawsze gry PC ostatnich miesięcySekiro: Shadows Die Twice to gra pod wieloma względami rewolucyjna a także nowatorskie dzieło w dorobku From Software. Przede wszystkim, jest to pierwsza gra od tego studia, która kładzie znacznie większy nacisk na akcję. Mamy tutaj oczywiście system rozwoju postaci, jednak w porównaniu do Dark Souls czy Bloodborne jest on znacząco uproszczony. Również fabuła okazuje się znacznie bardziej przystępna.

To jednak jeszcze nie wszystko. Sekiro powszechnie jest uznawane za najpiękniejszą grę w dorobku japońskiego studia. Faktycznie, szata graficzna prezentuje się naprawdę świetnie, o wiele lepiej, niż w przypadku poprzednich tytułów. Wreszcie Sekiro to także kapitalny, niezrównany system walki. Hidetaka Miyazaki mówił o swoim ostatnim dziele, że chodziło mu tam o “szczęk mieczy”. I rzeczywiście, walki w Sekiro prezentują się kapitalnie i nie sposób czuć nimi znużenia.

Czy więc ostatecznie warto zagrać w Sekiro? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Pamiętajmy jednak, że produkty od From Software to nie są “standardowe” gry PC. Trzeba więc kolejny raz przygotować się na naprawdę wysoki poziom trudności.

3. Red Dead Redemption 2

Premiera Red Dead Redemption 2 miała miejsca już w roku 2018. Jednak z początku gra wyszła jedynie na konsole. Dopiero znacznie później pojawiła się wersja pecetowa. Dla graczy to znakomita wiadomość, ponieważ RDR2 to prawdopodobnie najlepsza gra z otwartym światem w historii.

Co decyduje o jakości tego tytułu? Tym razem świat jest nie tylko otwarty i ogromny, ale wręcz pulsuje życiem. W Red Dead Redemption 2 nie ma czegoś takiego, jak spokojna eksploracja. W każdej chwili musimy uważać na napad, przypadkowe spotkanie z członkami wrogiego gangu, ataki dzikich zwierząt czy pościg łowców nagród. Jeżeli chodzi o gry PC z otwartym światem jest to prawdziwa rewolucja, ponieważ do tej pory tytuły z tej kategorii co prawda oferowały sporą przestrzeń, jednak była to raczej namiastka naprawdę intensywnej wirtualnej rzeczywistości.

To jednak jeszcze nie wszystko. RDR2 to także przepiękna szata graficzna oraz wielka i naprawdę zróżnicowana mapa. Znajdziemy tutaj zarówno rejony górskie, jak też wirtualne odpowiedniki amerykańskiego południa, Florydy czy wiosek górniczych.

3. Assassin’s Creed Odyssey

Ostatnia część serii Assassin’s Creed przez wielu jest uznawana za zdecydowanie najlepszą. Naturalnie, tytuł ten nadal posiada pewne wady charakterystyczne dla całej serii Ubisoftu. Jednak podkreśla się, że to właśnie osadzony w realiach antycznej Grecji Assassin’s Creed Odyssey najbardziej zbliża się do kategorii Action RPG. Tym razem skradanie się oraz wypełnianie zadań nadal stanowi istotny element rozgrywki, jednak jako całość gra wyraźnie odróżnia się od wcześniejszych serii.

Przede wszystkim otrzymujemy tutaj naprawdę ciekawy system walki oraz system budowania postaci. Wrażenie robi także szata graficzna. Mówi się nawet, że jeżeli chodzi o gry PC to Assassin’s Creed Odyssey stanowi jeden z najbardziej efektownych tytułów.

Czy jest to gra na miarę największych tytułów cRPG? Najpewniej nie. Jednak z pewnością warto zagrać w ostatniego Asasyna, chociażby po to, aby przekonać się, jak ogromną ewolucja przeszła ta flagowa seria od Ubisoftu. Gra jednakowoż zawiera sporo nagości oraz erotycznej pikanterii i to w najróżniejszych wariantach(w końcu akcja dzieje się w antycznej Grecji), przez co tytuł jest przeznaczony wyłącznie dla osób pełnoletnich.