Ranking książek

Ranking książek szachowych – które warto wybrać? Szachy stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Popularna seria i sukcesy polskich zawodników przyczyniły się do promocji sportu. Wszystko to sprawia, że ​​coraz więcej osób chce uczyć się tej gry i stopniowo podnosić swój poziom gry. Książki, które znacząco przyczyniły się do tego rozwoju, mogą mieć kluczowe znaczenie.

Jakie książki o szachach są polecane? Które z nich zasługują na szczególne przestudiowanie? Czego możemy się od nich nauczyć? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Jak czytać książki o szachach?

Ranking książek
Ranking książek

Zanim przedstawimy nasze rankingi ksiąg szachowych, zastanówmy się najpierw, jak je czytać. Po pierwsze, ważne jest, abyśmy radzili sobie z nimi szachownicą. Jeśli chcemy tę wiedzę przyswoić i robić postępy, to literaturę powinniśmy traktować jako zbiór zadań. Opłaca się znaleźć ciche i spokojne miejsce, w którym możemy zmaksymalizować i wytężyć umysł. Równie ważny jest odpowiedni czas wolny. Konieczne jest poinformowanie o tym członków rodziny przed rozpoczęciem szkolenia. Odłóżmy na bok wszelkie rozpraszające przedmioty i urządzenia – dobrym przykładem są telefony i telewizory. Warto umieścić na tablicy przedmioty z księgi. Przed przeczytaniem recenzji danego autora zastanówmy się, gdzie wybrać dla siebie i zdecydujmy, które działanie jest najbardziej optymalne. Najlepszy trening jest pozytywny.

“Program szkolenia szachistów”

“Program szkolenia szachistów” rozpoczęliśmy od rankingu książek szachowych pod nazwą seria Goleniszczew. Znajdziemy tam absolutne podstawy, takie jak te związane z podstawowymi zasadami gry na debiut. Zapoznamy się z matami i podstawowymi wzorami taktycznymi. Autor przetłumaczył również wszelkie zakończenia. W praktyce „Szachowy program treningowy” zawiera mnóstwo przydatnych materiałów. Pytania strategiczne przedstawione są w bardzo szczegółowy i zrozumiały sposób. Jedynym minusem, który na początku może być nieco irytujący, jest rozwiązanie wymienione bezpośrednio pod diagramem. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to absolutna encyklopedia wiedzy, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, w zależności od wybranej sekcji.

“Mój system”

ranking autorów książek
ranking autorów książek

Na drugim miejscu umieściliśmy „Mój system”. Umieściliśmy tę książkę w naszych rankingach, ponieważ jest to doskonały podręcznik strategii szachowej dla tych, którzy dopiero zaczynają grę. Omawiane są tam wszystkie podstawowe pojęcia, a także ważne kwestie, które mogą znacząco poszerzyć naszą wiedzę w tej dziedzinie. Post jest dość obszerny, ale zdecydowanie warto się z nim zapoznać, aby poprawić swoją grę. Polecane dla każdego z rangą FIDE pomiędzy 1000 a 1400.

“Końcówki szachowe”

“Końcówki szachowe” to wystarczająco dobra książka, aby dostać się do końca poziomu krajowego kandydata do mistrzostw (około 2000 FIDE). Tytuł ma trzy zakończenia: lekkie postacie, ciężkie postacie i figury szachowe. Z tego powodu seria znalazła się w naszych rankingach książkowych. To absolutna konieczność dla każdego, kto chce poprawić swoją grę na końcowych etapach.

“Ocena pozycji i planowanie”

Każdy silny gracz powinien być w stanie prawidłowo ocenić swoją pozycję na planszy. Na tej podstawie można opracować i dokładnie określić dalsze ruchy. Ranking książek uwzględnia ocenę pozycjonowania i planowania, ponieważ po jej ukończeniu poprawimy nie tylko naszą grę, ale także stronę strategiczną. Autor ma wiele cennych porad dla graczy w fazie pośredniej. Omówiono konkretne przykłady z prawdziwych gier.

“Sztuka ataku”

blog o literaturze
blog o literaturze

Szachy to gra, w której jedna strona atakuje, a druga się broni. W naszych rankingach książek znajduje się tytuł „Sztuka ataku”. Jeśli atak nie zostanie wykonany poprawnie, możemy mieć poważne kłopoty. Ta książka pokazuje, jak powinniśmy atakować, na co uważać i jak wygrywać w spektakularnym stylu. Nadaje się dla początkujących i bardziej zaawansowanych osób.

“Szybki kurs debiutów”

Nasze rankingi książek szachowych kończą się „szybkim startem”. W tej dyscyplinie bardzo ważny jest początek gry. Jeśli popełnimy jakieś błędy, to musimy liczyć się z tym, że przeciwnik szybko nas zapanuje i dlatego nasza drużyna zakończy się porażką. Warto zapoznać się z absolutnymi podstawami, a wspomniane tytuły na pewno nam to ułatwią. Ta książka jest dla początkujących.