Jak anulować kredyt frankowy?

Jak anulować kredyt frankowy? Nie da się ukryć, że wielu frankowiczów do tej pory musi borykać się z problemami związanymi z zaciągnięciem kredytu w walucie obcej. Na szczęście osoby te mają prawo do tego, aby wnieść o unieważnienie umowy bądź na jej odfrankowienie, co niekiedy jest jedynym sposobem na to, aby naprawić trudną sytuację materialną. Co w praktyce oznacza unieważnienie kredytu we frankach? 

Czy możliwe jest unieważnienie niemalże każdej umowy frankowej? Czy odfrankowienie jest równie korzystną możliwością? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co w praktyce oznacza unieważnienie kredytu we frankach?

Na dzień dzisiejszy specjaliści twierdzą, że najkorzystniejszym rozwiązaniem dla kredytobiorców jest unieważnienie kredytu we frankach. Banki co prawda wskazują na ewentualne niekorzystne efekty takiego rozwiązania, jednak coraz większa liczba frankowiczów decyduje się na taki krok – jest to niekiedy jedyna możliwość, aby poprawić swoją sytuację finansową. Warto mieć świadomość tego, że sugerowanie się zagrożeniami w związku z unieważnieniem tego kredytu nie jest rozsądne. W wielu przypadkach jest to bowiem nadal najlepsze rozwiązanie dla frankowicza, co warto mieć na uwadze. Zanim jednak zdecydujemy się na to, by rozwiązać umowę kredytową, w pierwszej kolejności warto zapoznać się z ewentualnymi zaletami, jakie może przynieść takie rozstrzygnięcie. Jeśli uda nam się unieważnić umowę, wówczas traktowana jest w taki sposób, jakby nigdy nie była zawarta i nie istniała. Konieczne będzie wzajemne rozliczenie stron. W związku z powyższym strony mają obowiązek zwrotu tego, co otrzymali. Jakie obowiązki mają obie ze stron? Otóż kredytobiorca jest zobowiązany do tego, by zwrócić cały otrzymany kapitał, bank natomiast będzie zainteresowany zwróceniem potencjalnych należności.

    • unieważnienie WIBOR Warszawa
    • kancelaria prawna kredyt we frankach Warszawa

 

Czy możliwe jest unieważnienie niemalże każdej umowy frankowej?

Jak anulować kredyt frankowy?
Jak anulować kredyt frankowy?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zanim TSUE wydało orzeczenie w polskiej sprawie frankowej o unieważnieniu, wówczas sądy orzekały pozytywnie sprawy głównie w przypadku kredytów denominowanych. Kiedy jednak już doszło do tego wyroku, wówczas prawdopodobnie ulegnie to znacznym zmianom. Trybunał uznał bowiem, że umowa o indeksowany kredyt również może zostać unieważniona. W praktyce oznacza to, że to jedynie od nas zależy, z jakim roszczeniem wystąpimy. Powinniśmy pamiętać o tym, że możemy również ubiegać się o odfrankowienie umowy. Orzeczenie TSUE złamało dotychczasowe schematy, co dla kredytobiorców okazało się być bardzo korzystne. W dużym stopniu wzrosło prawdopodobieństwo tego, iż sprawy sądowe będą rozstrzygane nieco szybciej. Oczywiście nie oznacza to jednak, że po ogłoszeniu każda sprawa będzie wygrana. Kiedy zdecydujemy się na taki krok powinniśmy mieć świadomość wielu czynników, które mogą mieć na to wpływ. Często przemawiają one na korzyść frankowicza, czego doskonałym przykładem są okresy przedawnienia. Każda sprawa jest jednak nieco inna, dlatego warto wybrać się do specjalisty, aby poradzić sobie z ewentualnymi przeciwnościami.

Zobacz koniecznie:

Czy odfrankowienie jest równie korzystną możliwością?

Wiemy już, jak wygląda postępowanie w przypadku chęci unieważnienia umowy kredytowej. Czy odfrankowienie również może okazać się korzystną możliwością? Otóż warto mieć świadomość tego, że nie może zagwarantować ostatecznego rozwiązania problemu. Należy zaznaczyć, że w związku z najnowszymi rozstrzygnięciami TSUE mogą się o nie ubiegać nie tylko Ci kredytobiorcy, którzy zmuszeni są do spłacania kredytu indeksowanego. Każde z rozstrzygnięć posiada swoje wady i zalety. Mamy możliwość wniesienia zarówno o odfrankowienie, jak i unieważnienie, a ostateczna decyzja zależy przede wszystkim od nas samych. 

Jakie są realne szanse na unieważnienie kredytu?

Nie da się ukryć, że kredyt frankowy przysporzył wielu kłopotów. Jego popularność była jednak uzasadniona – swego czasu frank szwajcarski był bardzo słabą walutą, co umożliwiało uzyskanie kredytu o niskim oprocentowaniu. Niestety sytuacja gospodarcza sprawiła, że w pewnym momencie kredytobiorcy odnotowali ogromne straty w związku z poniesionym ryzykiem. W tym miejscu warto mieć świadomość tego, że stosowane przez banki klauzule sprawiły, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż pozew o unieważnienie zostanie rozpatrzone pozytywnie. Niestety trudno jest znaleźć oficjalne statystyki, które określiłyby, ile spraw na dzień dzisiejszy toczy się w polskich sądach. Problematyczne jest również podanie dokładnej ilości wyroków, które okazały się korzystne. Takimi informacjami dysponują banki, które wymieniają się między sobą, jednakże oficjalnie takie dane nie zostały udostępnione. Nie zmienia to jednak faktu, że na podstawie docierających do publicznej opinii wyroków w takich sprawach możemy dojść do wniosku, że większość pozwów jest rozpatrywana na korzyść frankowiczów, co z pewnością warto mieć na uwadze. Zatem możemy zaryzykować stwierdzenie, że realne szanse na sukces są duże. 

Pomoc | przy | kredycie
ul. Kaszubska 53/5
70-226 Szczecin
664 954 550
www.pomocprzykredycie.pl

Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin
532 395 444
www.odfrankuj.org