Wypożyczalnia samochodów jak wybrać

Wypożyczalnia samochodów jak wybrać – wypożyczalnia samochodów zyskuje co roku nowych zwolenników, gdyż nie wszyscy są zdania, że posiadanie auta na własność jest czymś wymaganym, gdyż nie zawsze takie osoby z niego korzystają a koszty ponoszone za niego nie zawsze są małe. Długoterminowy wynajem może być alternatywą dla firm, a wyjazd w jakieś miejsce bez samochodu w dzisiejszych czasach jest czasem niemożliwy np. w przypadku gdy odległości pomiędzy miejscami do, których chcemy dotrzeć są daleko. Na co zwrócić uwagę w momencie wypożyczania auta?

Jakość samochodu a bezpieczeństwo

Dobra wypożyczalnia ma podpisaną umowę z serwisantem, który po każdym oddaniu auta po jego użyciu sprawdza jego stan w celu zweryfikowania, czy nie występują jakieś usterki. W momencie, gdy do uszkodzenia doszło w wyniku użytkowania auta przez osobę, która ją wypożyczyła to jeśli nie ma ona ubezpieczenia to pokrywa on koszty naprawy. Sprawdzane są takie rzeczy jak poziom oleju, kontrola techniczna pojazdu, stan opon i wiele innych, gdyż osoby wypożyczające pojazd nie zawsze odnoszą się do niego z szacunkiem paląc gumę, czy jeżdżąc z nadmierną prędkością. Przed wypożyczeniem pojazdu powinniśmy zwrócić uwagę właśnie w pierwszej kolejności kiedy przeszedł on ostatnią kontrolę stanu technicznego. Jeśli jednak firma nie umie udzielić nam tych informacji to powinniśmy zrezygnować z jej usług.

Wypożyczalnia samochodów a umowa

Większość osób widząc dużą ścianę tekstu omija ją, gdyż twierdzi, że jest to strata czasu, a i tak nie może być w niej coś, co będzie budziło podejrzeń. Nic bardziej mylnego, gdyż firmy mogą to wykorzystywać i umieszczać niekoniecznie korzystne dla nas punkty, które przynoszą zyski wypożyczalni np. informacja o tym, że auto należy zwrócić w zupełnie innym miejscu niż było wypożyczone na własny koszt dlatego też czytajmy w miarę dokładnie umowy, które podpisujemy.

Zwróćmy uwagę na opinie

Może to być dla nas szokujące, ale na rynku dalej istnieją firmy, które mogą nie być zarejestrowane i nie znajdziemy ich w KRS ani CEIDG. Dzieje się tak dlatego, że ktoś nie chce odprowadzać podatków, a korzystanie z takich usług odbywa się na własną rękę. Jeśli oszuka nas taka firma to dochodzenie swoich praw w sądzie może nas drogo kosztować, dlatego warto zajrzeć do internetu gdzie znajdziemy dostęp do ewidencji zarejestrowanych działalności.

Oferta

Nie bez przyczyny wybierając firmę zwraca się uwagę także na jej ofertę, gdyż najlepiej wybrać tą, która jest dla nas najkorzystniejsza. Podstawową i najczęściej spotykaną ofertą, która oferowana jest przez wypożyczalnie jest wypożyczenie auta na określony termin z pełnym bakiem, który w momencie zwrotu pojazdu musi zostać zalany do pełna.

Polecamy uwadze:

Zasady wypożyczania auta za granicą oraz w Polsce

Zasady wypożyczania samochodów w większości miejsc są takie same. Przede wszystkim jak większość z nas wie, aby myśleć w ogóle o wypożyczeniu samochodu trzeba posiadać prawo jazdy. Jednak wiele firm może czasem wymagać także dodatkowo od kierowcy odpowiedniego stażu. Często to jak długi jest nasz staż zależy od klasy pojazdu, który możemy wypożyczyć. Im droższe i bardziej luksusowe auto chcemy posiadać tym limit wieku i stażu jako kierowcy będzie wyższy. W koszty wypożyczenia samochodu nie wlicza się tylko jego klasę, ale także dodatkowe opcje, jakie chcemy posiadać. Oprócz prawa jazdy należy także posiadać dowód osobisty w celu potwierdzenia naszej tożsamości. Niektóre wypożyczalnie mogą wymagać od nas także posiadania karty na, którą nakładane są limity związane z wynajmem auta oraz opłatami paliwowymi. Możemy także wynająć pojazd bez karty jednak może się to wiązać z większymi opłatami kaucyjnymi.

Segmenty i najpopularniejsze modele samochodów, które są dostępne w wypożyczalni

W każdej wypożyczalni występuje podział flot. Najczęściej spotkamy segmenty oraz klasy pojazdów. Pozwala to na łatwiejszy dobór samochodów do potrzeb klienta oraz ułatwia podział ich pod kątem ceny.

Klasa A-D

Klasa A – jest to rodzaj samochodów, które określane są jako miejskie. Są to pojazdy jednak o małych rozmiarach, które są ekonomiczne pod względem kosztów eksploatacyjnych. Idealnie nadają się do jazdy miejskiej. Jednak nie sprawdzą się na dłuższych trasach.

Klasa B – są to małe samochody, które są większe od samochodów miejskich  z przeznaczeniem na podróż poza miastem, gdyż mają one więcej miejsca dla pasażerów oraz większy bagażnik.

Klasa C – jest to rodzaj kompaktowego pojazdu, który określany też jest jako klasa niższa-średnia. Jest to samochód idealny na trasy w mieście i poza nim. Są to samochody już dość komfortowe zazwyczaj posiadają pięć miejsc oraz duży bagażnik. Idealnie sprawdzają się jako pojazdy z przeznaczeniem rodzinnym.

Klasa D – to samochody również określane jako klasa średnia z przeznaczeniem dla rodziny. Idealnie na długie podróże.

Klasa SUV – są to samochody duże luksusowe, które nawiązują kształtem i parametrami do samochodów terenowych.

Klasa VAN/BUS Segment MNR – w tej kategorii znajdziemy przede wszystkim samochody i busy dostawcze oraz busy do przewozu 9 osób.

Zobacz także :

Bus wynajem

Długoterminowy wynajem busa to jedna z najbardziej opłacalnych opcji głównie ze względu na finanse, ale tylko w przypadku, gdy wybierzemy odpowiednią i uczciwą firmę. Ważne jednak w tym przypadku jest to by umowa najmu była przejrzysta i dokładnie przez nas przeanalizowana. Wypożyczając busa nie musimy się martwić o koszty związane z jego eksploatacją, gdyż większość z nich reguluje firma, dlatego coraz więcej miast w celu zaoszczędzenie kasy pozyskuje busy, czy też autobusy podpisując umowę najmu na określony termin.

Wynajem aut dostawczych

Podobnie jest z autami dostawczymi. Firmy transportowe decydują się na ich wynajem podpisując umowę na określony termin w celu zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych. To z jakim dostawcą zostanie podpisana umowa przekłada się na to, jakim pojazdem dostawczym będą jeździli pracownicy w firmie transportowej dlatego, gdy poszukujemy pracy w zawodzie kierowca powinniśmy zapytać o to, jakimi autami dostawczymi ona dysponuje.